2012 Kia Rio Uzun Dönem Test Notlarım

İstanbul, Kırklareli, biraz Tekirdağ, şehiriçi, şehirdışı, asfalt ve bozuk yol… Kia Rio’yu buralarda kullandım. Kia tasarımları ile sık sık haber olurken, Rio yeni tasarımı, az yakıtı ve kalitesini rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için çaba sarf ediyor. Bakalım başarılı olabilecek mi?

Kia’nın dünyaca ünlü tasarımcısı Peter Schreyer’in yenilediği 3. nesil Rio geçen yılın son aylarında karşımıza çıktı.Markanın çekici karakterine bürünen yeni Kia Rio’yu ilk bakışta çok beğendim. Dışarıdan kaplan yüzünü andıran ön yüz, yandan yukarı doğru giden güçlü çizgiler ve alçak tavan Rio’nun tasarım ödülünü nasıl kazandığını kısaca özetliyor. İç mekan tasarımına gelince göze hoş gelen yatay çizgiler, iyi şekillendirilmiş direksiyon iç mekanın beğenilecek noktaları. Klima kontrol tuşlarının tırnak gibi olan tasarımını ve yumuşak çizgilere rağmen daha ferah beklediğim iç mekanı çok beğenmedim. Dışarıda tasarım adına alçak tavan ve çizgilerde benim için basık bir kutuyu andırması benim hoşuma gitmeyen bir yapıyı sunuyor. Rio ayrıca kullanıcısı ve tüm yolcuları için rahat bir yolculuk sunarken, yeterli sayıda saklama gözü ile beğenimi kazandı.

Yeni Kia Rio, şehir dışı kullanımı ile beklentilerimden fazlasını verdi. Küçük bir araçta şehirlerarası yol yapmak zordur. Ses ve titreşim zor bir sürüş için bir arada çalışırlar. Kia Rio bu konularda beklediğimden daha iyiydi. Sert süspansiyonlar uzun yolda rahat virajlar çıkartırken, ara yollarına girdiğim Kırklareli’nde sert kullanımıma rağmen sorun hissettirmedi. İyi şekillenmiş olduğundan bahsettiğim orta sertlikteki direksiyon ise, hem şehir içinde hem de şehir dışında beklentileri karşılıyor. Bu aracın üzerinde yapılan bu kadar çalışmanın başarıya ulaştığı bir gerçek. Yeni Rio’nun direksiyon – vites – motor üçlüsü şehir içinde düşük devirlerde biraz yavaş kalsa da kullanım olarak aracın albenisine önemli katkı yapmış. Yakıt tüketiminde ise Rio’nun dizel motoru ekonomikti. Benim kullanımım da elde ettiğim ortalama 5.7 litre gibi nispeten düşük rakam, sakin kullanımda çok daha iyi bir noktaya gelinebileceğini kanıtlıyor.

Kia Rio ile son etap benim için nasıl geçti?Rio’yu İstanbul içinde otoban dere tepe farklı yerlerde, -genelde Mecidiyeköy ve Kağıthane’de- kullandım. Yeni Rio’nun şehir içi kullanımı biraz alışma evresinden sonra gayet rahattı. Bunda direksiyonun rahat tutuşunun ve vites geçişlerinin etkisi çok büyük oldu. Bu arabanın şehir içi kullanımı için tek tavsiyem park asistanı ile birlikte almanızı olacaktır. Ayrıca Rio’nun iç mekanının 3 kişilik aileler için gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Rio’yu ayrıca İstanbul- Kırıklareli arasında otobanda kullandım. Kırıklareli – Kıyıköy arasında ise ara yollar ve bozuk toprak yollar, sert süspansiyonlar ile biraz yorgun bıraksa da, bu uzun yoldan da iyi bir izlenim ile ayrıldım. Rio’nun dizel motoru gücü ile dik rampaları rahatça tırmanması ise ayrıca beğenimi kazandı. Rio’nun kliması ise bu yolculuklar boyunca bir problem yaşatmadı. Benim kullanımımda Rio’nun şık jantları, kaplan temalı ön yüzü, güç ifade eden omuz çizgisini ve alçak duruşunu beğendim. Kutu gibi hissettiren genel duruş ve iç mekanın havadar olmaması hoşlanmadığım yanları oldu. Son not olarak Kia’nın yeni Rio’da beğenilen bir modeli, daha iyi bir tasarım, az yakıtla ve  iyi bir direksiyon ile ‘kaliteli, şık ve kullanım ekonomisi yüksek bir araba’ halinde getirdiğini düşünüyorum.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.