2013 Peugeot 301 ile upuzun yollar

Büyük bir bagaj, ekonomik bir motor ve bol bol iç mekan… Fransız üretici Peugeot, gücünü 301 ile bir kez daha gözler önüne serdi. Benim de binlerce km kullandığım model markanın yeni yüzünü taşırken daha çok satış yapmak için bakalım neler yapmış?

Peugeot 301’i ilk kez Antalya’da yapılan lansmanda tanıdım. Tanıtımda kullandığım kısa süre sonrası uzun dönemde Adana’dan, Gaziantep’ten, Şanlıurfa’ya , Zonguldak’tan, Ankara’ya kadar çeşitli yollarda kullanma imkanı buldum.

Peugeot 301’ile ilk karşılaştığınızda markanın son tasarım çizgileri ile karşılaşacaksınız. Sade geniş yüzeylerin oluşturduğu bir yapı, ince bakışlı farlar, arkaya doğru uzanan yüksek omuz çizgisi bagajda yine sade çizgilerle son buluyor. İç mekan ise hem önde hem de arkada genişliği ile öne çıkıyor. Malzeme kalitesi orta seviyede olan modelin orta konsolda dik konumlanan kontrol tuşlarının altına cam açma kapama tuşları eklenmiş. Orta kalite koltuklar, geniş kol dayama, ortaya yerleşmiş USB girişi, tek renkli ama rahat okunan ama ucuz görünen göstergeler, 5 ileri şanzıman, alt kısmı parlak, tutma yerleri şekillendirilmiş direksiyon, geniş havalandırma çıkışları iç mekanın diğer detayları arasında sayılabilir. Burada sade tasarım, aracın maliyetlerini azaltıp rekabetçi bir model ortaya çıkartırken, ortaya yerleştirilen cam açma kapama tuşları ve ön yolcu tarafında tavan tutacağı olmaması iç mekanın en zayıf yönlerini oluşturuyor. Ayrıca yenilenme zamanında vitesin 6 ileri ile güncellenmesi kullanım alışkanlıkları ve ekonomi açısından olumlu olacaktır.

301 bu motor ile alınır. Antalya’da tanıtımda Peugeot’un en çok ürettiği motor olarak tanıtılan 1.6 dizel motor hem yakıt hem de aracı rahat taşıması ile beğenimi kazandı.  Vergi avantajı ve az yakıt nedeni ile her geçen gün daha küçük motorların piyasaya çıktığı ülkemizde 301 ile alınabilecek en iyi motor tercihin bu motor olacağını düşünüyorum. Hem uzun yolda hem de şehir içinde kullanmaya alıştığınızda aracınızı çok rahat taşıyan motor ayrıca 4 kişilik dolulukta, şehir içi en çok zorladığım zamanlarda bile 100 km’de ki ortalama yakıt 6.5 litrelik değerini geçmedi.

Bir arabam olsun hem işe gidip geleyim hem aile gezilerine yetsin diyorsanız 301 ideal seçeneklerden olacaktır. Burada eksik olabilecek taraf; 301 piyasada çok fazla benimseyebileceğiniz size özgü bir araç olmayacaktır. Hem şirket satışları hem de bireysel ihtiyaçta ki satış bireyselleşmiş bir otomobil seçeneğini ortadan kalkmış oluyor.

Türkiye’de bagaj hacmi ve sedan araba neden önemli?

Sedan otomobiller taşıma hacimleri kadar ikinci elde de ilgi gören araçlar. Bagaj konusuna gelince Türkiye’de herhangi bir otomobil almak her zaman önemli finansman gerektiren bir harekettir. Bunun yakın zamanda değişmesini beklenmiyor iken ailelere bu kadar önemli finansal yük getiren bir arabanın da olabildiğince ailenin yükünü taşımaması beklenemez.

Peugeot 301’ın kullanımı nasıl?

Peugeot 301 kullanmaya kolay alıştığım bir modeldi. Direksiyon çok hassas bir kullanım sunmasa da uzun süreli seyahatlerde alışkanlıklarınız sizi bu arabayı daha rahat kullanmaya itiyor. Artan hızla birlikte aracın sürücüye verdiği güven bir miktar azalıyor. Başta da söylediğim gibi çeşitli iller de şehir içi şehir dışı kullandığım 301 dizeli satın alır iseniz bence motor ve direksiyon olarak yine de çok rahat edersiniz. Benim kullandığım süreçten sonra vitesten memnunkalsam da daha iyi bir vites kutusunun beklentimi hala yenemedim. Diğer taraftan uzun yolda motor gürültüsünün rahatsız etmesi dışında bir sıkıntı görmedim. Bir de aracın kornası dışarıya ses vermek verine fazlasıyla iç mekana yansıyor.

Peugeot 301 ile uzun yollar nasıl geçti?

Benim 301 ile en çok etkilendiğim yol Gaziantep ile Şanlıurfa arasında geçti. Çok sıcak havada geçtiğimiz yolda hiç sorun çıkartmayan 301, dayanıklılık konusunda göz doldurdu. Karadeniz kullanımımda ise bir sıcak bir soğuk geçen günlerde bir sorun yaşamadım.

Kasım 2012’de Türkiye’de satışa çıkan Peugeot 301 Ağustos sonuna kadar 10 aylık süreçte 8.818 adet satılmış. Yeni çıkan bir modele göre başarılı satış rakamlarına ulaşan 301, Eylül 2012 itibarı ile dizel 301 için 41. 700’den fiyatları başlatırken, Renault dizel Symbol’ün fiyatını 39.740 TL fiyatından başlatıyor. Yüzde 5 daha pahalı kalan Peugeot 301 en azından bu fiyat politikasından biraz fedakarlık eder ise, zamanla sınıfının satış sıralamasında ilk 5’i zorlayacaktır.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.