2013 Renault Captur’un Türkiye Tanıtımından

Renault şehirli SUV modasına katıldı. Captur iddialı tasarımı ile konsept olarak 2011’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda gün yüzüne çıktıktan yaklaşık 2 yıl sonra Türkiye’de müşterisi ile buluştu. Son yıllardaki kompakt SUV akımı ile gelen modellere eklenen Captur’un lansman fiyatları 41.990 TL’den başlarken, 1.5 dizel seçeneği için fiyat 47.990 TL olarak belirlenmiş. İspanya’daki Valladolid tesisinde üretilen Captur’un 1.2 litrelik benzinli modelinde EDC otomatik şanzıman sunuluyor.

TASARIM
Yeni modelin ilk bakışta dev Renault logosu dikkati çekerken, yanda dev dalgaları andıran kaslı yapı, arkada yuvarlak hatlara sahip bagaj dikkatleri çekiyor. Captur ayrıca büyük ve ince tekerlekleri, yerden yüksekliği, geniş tekerlek izi ve eğimli ön camı ile MPV, SUV ve hatchback karışımını bir araç olmuş. Tasarımı kişiselleştirilebilen Captur, çift tonlu gövde rengi, farklı jant seçenekleri ile daha canlı ve gençlere yönelik bir araç olmuş.

 

 

İÇ MEKAN
Captur’un  iç mekanı yeni Clio ile tanıştığımız tasarıma sahip. İç mekan iddialı renk geçişleri, kişiselleştirme özellikleri, internet girişi yapılabilen teknolojileri ile dikkat çekiyor. Captur, 377 litrelik bagaj hacmine sahipken arka koltuk sırasının kaydırılabilmesiyle istendiğinde 455 litre bagaj kapasitesine sahip olabiliyor. İç mekanın güzel yeniliklerinden öne çıkan önemli bir detay ise yolcu bölmesindeki 11 litrelik hacme sahip ‘çekmece tipi’ torpido gözü olmuş. Bir çekmece gibi açılan torpido gözü büyükçe bir bayan çantasını alacak hacmi sunuyor. Ayrıca fermuarları sayesinde sökülüp çamaşır makinesinde yıkanabilen ve tekrar yerine takılabilen koltuk kılıfları iç mekanın diğer güzel yeniliklerinden. Açık ve koyu iç ambiyans, farklı renk ve desende döşeme seçeneklerinin gençler ve bayanların ilgisini çekeceğini düşündüğüm Captur’un multimedya sistemi kullandığım sürece güzel bir navigasyon desteği sağlarken, müzik sistemi ortalama seviyedeydi. Ayrıca R-Link’in internet bağlantısı ilk yıl ücretsiz olarak Renault tarafından karşılanırken, ikinci yıldan itibaren yaklaşık 60 €/yıllık maliyeti bulunduğunu belirtmeliyim. R-Link sisteminde kullanıcı mağazadan indirebileceği çeşitli aplikasyonları sisteme kurup kullanabiliyor.

MOTOR
Captur sürüş keyfi, yakıt ekonomisi, otomatik vites tercihleri öne çıkan çeşitli performans ünitelerine sahip. Mevcut benzinli motorlar arasında Turbo 90bg start & stop (üç silindirli ve 898cc) ve 1.2 Turbo EDC 120bg (dört silindirli, 1,198cc) motorları yer alıyor. 1.2 Turbo EDC 120bg motoru EDC (Çift Kavramalı) otomatik vites kutusu ile birlikte sunulmuş. 1.5 dCi 90bg Stop & Start motorunun tüketim değeri 3.7 litre/100km dikkat çekerken, bu araçta 5 ileri düz bir vites kullanılmış. Renault ayrıca yılsonunda dizel EDC’yi satış listesine ekleyecek.

İLK ŞÜRÜŞ
Renault Captur’u arabam.com adına Dalaman- Fethiye güzergâhında iki farklı modelle kullandım. İlk gün 1.5 dizel 5 ileri vitesli, 90 bg’lik modeli, Dalaman’ dan Fethiye’ye kadar (Yaklaşık 50 km) kullandıktan sonra, ikinci gün Fethiye’den Dalaman’a kadar 1.2 Turbo EDC 120 bg’lik modeli kullanma imkanı buldum.
İlk sürüş izlenimim ise benim kullandığım seçeneklerde Captur seri, yüksek ve zarif bir kullanıma sahip olmuş. Dizel 5 ileri düz vites aracı çok rahat ilerletirken, ikinci gün kullandığım EDC hızlanması, sessizliği ve seri geçişleri ile beğenimi kazandı. Yeni Clio ile paylaştığı B platformunun sürüş dinamiklerine sahip araç yüksek sürüş pozisyonu ile sürücüsünü daha dik tutarken, ön görüş açılarında zaman zaman rahatsız edebiliyor. Ayrıca 10 cm’lik daha yüksek duruşu daha çok şehir içinde avantaj olurken şehir dışı için hızlı kullanımda tedirgin edip dezavantaja dönüşebiliyor. Captur’un özellikle otomatik vitesli versiyonuyla kadın kullanıcıları hedeflediği bir gerçek. Bunun yanında arka koltukların kaydırılabiliyor olması, iç mekandaki geniş gözler otomobilin öne çıkan detayları arasında.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.