008_1308tc001

2014 model ‘Yeni’ Peugeot 3008, 86.900 TL fiyatı ile Türkiye’de

Fransız üretici yenilenmeye devam ediyor. En son Yeni 308 ile Cenevre’de yılın otomobili ödülünü kapan marka, Crossover’da ki güçlü temsilcisi 3008’i yenileyerek Türkiye’ye getirdi.

2014’e yılın otomobili ödülü ile iyi bir giriş yapan Peugeot, 3008 modelini yeniledi. Dışarıda şık LED farları ile markanın yeni yüzünü alan model arka planda güncellenen stopları ile müşterilerinin beğenisini kazanmaya çalışacak. Yeni 3008’de iç mekana ilk bakışta direksiyonun krom detayları dışında göze batmayan küçük tasarım değişikliklerine yer verilmiş.

İşte Peugeot Türkiye’nin paylaştığı bilgiler;

Tüm güçlü noktalarını koruyarak yenilenen 3008, yeni farlarıyla simgelenen çağdaş tasarımını zarafetle taşıyor. LED ön ve arka farlar bu modelin ilk bakışta ayırt edilmesine olanak veriyor. Yeni teknolojik donanımlar aracın dinamizmini ve kullanım rahatlığını attırıyor. Göz hizasındaki gösterge panelinde farklı işlevler farklı renklerle gösterilerek bilgilerin anında okunmasını sağlıyor. Geri görüş kamerası aracın arkasındaki alanı ekranda görüntüleyerek manevraları kolaylaştırıyor. Yeni Peugeot 3008, Mart ayından itibaren 1,6 e-HDi 115 hp (ETG6) motor seçeneği ile Türkiye pazarına sunuldu.

Yeni döşemeler
Allure donanım seviyesinde karma malzemeleriyle şık ve teknik bir döşeme sunuluyor. Sırtlık ve koltukların orta bölümü Grikol kumaş ile kaplanırken yan destekler, sırtlık üstleri ve kafalıklar ise PET malzeme ile döşendi. Kapı kol dayamaları da aynı şekilde PET ile kaplandı. Bu döşeme üç farklı renk seçeneği ile sunuluyor: Gri, Siyah ve Ikoïa. Bu sonuncu renk sadece 3008 HYbrid4’e özgüdür.
Féline versiyonunda ise ısıtmalı ve deri koltuklar sunuluyor.

 

Konfor ve kullanım kolaylığı
Yolcular hangi koltukta oturursa otursun, üst düzey bir akustik ve kabini ışığa boğan geniş camlı yüzey sayesinde kendilerini rahat hissederler. Panoramik cam tavan ile aracın camlı yüzeyi 5m²’ye çıkarıldı. Ayrıca ışık ve enerji transferini sınırlandıran koyu renkli panoramik cam tavan aynı zamanda elektrikli tente ile tamamen kapatılabiliyor.

Gece,doğal aydınlatmanın yerini ön direk boşluklarındaki lambalar ve tavan konsolunun içindeki LED’li ambiyans ışığı alıyor. Işık, sürücü evine girinceye kadar farları otuz saniye boyunca yanık tutan Follow me home fonksiyonu ile veya kapıların açılmasında refakatçi aydınlatma şeklinde 3008’in dışında bile kullanıcıya eşlik ediyor. Sürücü otomatik aydınlatma süresini isteğine göre ayarlayabiliyor.

 

Daha fazla güvenlik için teknolojik donanımlar

Peugeot 3008’de hız sabitleyici ve sınırlayıcı gibi güvenliği artıran bir dizi teknoloji sunuluyor.

Aracın önüne yerleştirilen 24 GHz’lik bir radarı kullanan takip mesafesi uyarı sistemi izlenen araç ile olan emniyet mesafesini sürekli olarak saniye cinsinden hesaplıyor. Bu ölçüm sürücünün önceden belleğe aldığı limitin altına indiğinde, göz hizasındaki ekran üzerinde görsel bir uyarı mesajı beliriyor.

Şehir içinde, araçta mevcut olan park yeri ölçüm sistemi park etmek için uygun bir alan bulduğunda sürücüyü bilgilendiriyor. İki donanım sayesinde SUV’un park manevrası tam bir güvenlik içinde yapılabiliyor. Ön ve arka park sensörleri aracı bir engelden ayıran mesafe hakkında bilgi veriyorlar. Ekran üzerindeki bir grafik ve mesafeye bağlı olarak gittikçe sıklaşan ‘bip’ sesi ile manevra yapan sürücü bilgilendiriliyor ve ikaz ediliyor.
Yeni bir donanım manevraları kolaylaştırıyor. Geri görüş kamerası ekranda aracın arkasındaki alanı gösteriyor. Aracın boyutları renkli çizgilerle gösteriliyor.

 

Peugeot bilgi birikimi

Bu nitelikler takviyeli viraj çubuklu ters Mac-Pherson tipi ön takımlı şasiden kaynaklanıyor. Bu mimari hassas yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti ile üst düzey konfor sağlıyor. Arka dingil ise kompaktlık ve sertlik artışı sağlayan şekil değiştirebilir bir kiriş, iki salıncak ve entegre bir denge çubuğundan oluşuyor.

Geniş tekerlek izleri düz hatta veya virajda gaz kesme ve frenaj aşamasında sağladıkları denge ile sürüş hassasiyetine ve konfora doğrudan katkıda bulunuyor.

Yeni Peugeot 3008 , 1,6 e-HDi 115 hp, ETG6 otomatik vites kutulu (Efficient Tronic Gearbox)  motor seçeneği ile sunuluyor. Stop&Start sistemine sahip bu motor 4,2 l/100km yakıt tüketimi ve 110 g CO2/km’den itibaren sunduğu emisyon değerleri ile dikkat çekiyor.
Grip Control, takviyeli çekiş sistemi

Grup tarafından patenti alınmış olan bu sistem, düşük tutunma koşullarına adapte olan çekiş gücü sayesinde 3008’in kullanım alanının genişletilmesine olanak veriyor. Otomobilde zaten bulunan elektronik aksamı kullanan Grip Control sistemi 215/60 R16 boyutlarındaki çamur ve kar tipi lastikler ile birleşiyor.

Çok yönlü ve esnek sistem ön tekerleklere etki ederek karşılaşılan zemin koşullarına uyum sağlıyor, ancak sürekli olarak kontrolü sürücüye bırakıyor. Sürücü her an bu akıllı donanımın standart modda devreye girmesini kararlaştırabiliyor veya orta konsol üzerinde bulunan bir düğme ile kullanmak istediği modu seçebiliyor: Yol, Kar, Çamur, Kum ve ESP Off.

Peugeot-3008_2010_1024x768_wallpaper_05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

008_1308tc005
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peugeot-3008_2010_1024x768_wallpaper_19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

008_1308tc123

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peugeot-3008_2010_1024x768_wallpaper_0e

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

008_1308tc020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.