ALFA ROMEO 4C 2

Alfa Romeo 4C “Auto Trophy 2013” Ödülüne Layık Görüldü

Ülkemizde Tofaş çatısı altında temsil edilen Alfa Romeo’nun Süper Coupe modeli 4C, Almanya’nın saygın otomotiv yayını Auto Zeitung okuyucularının seçimiyle “Auto Trophy 2013” ödülüne layık görüldü. Alfa Romeo 4C, “İthal Spor Otomobil” kategorisindeki değerlendirmede, kendi segmentindeki birçok modeli geride bırakarak ödülü kazandı.

Türkiye’de Tofaş çatısı altında temsil edilen Alfa Romeo’nun yeni süper coupe modeli 4C, otomotiv dünyasındaki ödüllerine bir yenisini ekledi. İtalyan stili sportifliği ile zarafet anlayışını birleştiren Alfa Romeo 4C, Almanya’nın saygın otomotiv yayınlarından Auto Zeitung’un okuyucularının oylarıyla gerçekleştirdiği ve bu yıl 26.’sı düzenlenen “Auto Trophy” ödülleri kapsamında, “İthal Spor Otomobil” kategorisinde en yüksek oyu alarak büyük ödüle layık görüldü. Okuyucuların %17,2’sinin oyuyla Auto Trophy 2013 ödülünü kazanan Alfa Romeo 4C, kendi segmentinde yer alan rakiplerini geride bırakma başarısını göstererek farkını ortaya koydu.

“Auto Trophy 2013”, dünya çapında sürücülerin tutkuyla bağlı oldukları otomobil modellerini değerlendiren bir dizi ödül programının önemli bir ayağı olarak dikkat çekiyor. Serinin diğer uluslararası ödülleri arasında Auto Bild (Avusturya) tarafından verilen “2013 Tasarım Ödülü”, ‘El Economista’ (İspanya) tarafından verilen “2013’ün En İyi Spor Otomobili” ödülü ve ‘What Car’ (İngiltere) tarafından verilen “2013’ün En Heyecan Verici Otomobili” yer alıyor.

Auto Zeitung okuyucuları ayrıca geçtiğimiz Ağustos ayında dergi tarafından ilk kez verilen “Green Mobility Trophy” ödülleri kapsamında, Alfa Romeo 4C’yi “En İyi Hafif Otomobil” olarak seçmişti.

Alfa Romeo geleneğinin yeni temsilcisi: 4C

Maserati’nin Modena fabrikasında üretilen ve şimdiden Alfa Romeo’nun ikonik modelleri arasında yerini alan 4C, Alfa Romeo’nun global satışlarını artırmasında liderlik edeceğinin sinyallerini veriyor.

Alfa Romeo’nun asırlık geleneğinden ilham alan, performans, tasarım ve teknik mükemmellik unsurlarının tamamını barındıran 4C’nin kökleri 1930 ve 1940’lı yıllardaki, güçlü 8 silindir ve yenilikçi 6 silindirli yarış ve binek modelleri olan 8C ve 6C’ye dayanıyor. İtalyan mühendisler tarafından tasarlanan 4C, alüminyum malzemeden yapılan ortada konumlanmış arkadan itişli 4 silindirli 1750 cc’lik turbo benzinli motoru, çift kavramalı TCT otomatik şanzımanı ve yeni “Race” moduna sahip olan Alfa DNA sürüş modu seçicisiyle tam bir sporcu olduğunu kanıtlıyor. Yaklaşık 4 metre uzunluğa ve 2,4 metrelik aks mesafesine sahip olan Alfa Romeo’nun iki kişilik coupe modeli 4C, karbon ve alüminyum kullanılan gövde ve şasi unsurları sayesinde, 4 kilogram başına 1 HP’den fazla güç üretmesiyle de dikkat çekiyor. 4C maksimum 258 km/s hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını ise sadece 4.5 saniyede tamamlıyor. 350 Nm maksimum tork oranıyla sporcu ruhunu kanıtlayan Alfa Romeo 4C, dakikada 6.000 devirde 240 HP’lik güce ulaşıyor.

 

ALFA ROMEO 4C_2

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.