410853ccc265f7a4b9144f0359a2c151 (1)

Bir babayiğit yeter mi? İşte Yerli Otomobilimizin Olmamasının 10 Nedeni?

Bir devlet kurmak için birlikle yaşama iradesi olan bir ulus gerekir. Sonrasında bir toprak ve sonrasında elde edilen gelirin bir kısmının devlet için vazgeçilebilir olması gerekir. İşte bir marka içinde bunun gibi bir sürece ihtiyaç var aslında. Bir markaya gönül vermiş insanların bu işe girmesi ve bu iş için maddi manevi yatırım yapması ve elde ettiklerinden yine bu işe yatırması gerekir. Peki cumhurriyet kurduktan sonra biz, neden bir otomobil markası çıkartmadık? Devrim’de ve Anadol’da eksik olan ne idi?

Bir babayiğit çıksa bu yepyeni bir otomobil markası için yetecek mi? Cevap çok açık; yetme ihtimali yüzde bir. Peki değer mi diye soracaklara verilecek cevap ise milyonda bir ihtimal için bile değer.

1. Girişte belirttiğim gibi bir marka olması için bu yolda açığı gören en az bir kişinin olması ve bu kişinin önemli bir desteğe sahip olması gerekir. Bu konuda bazı devlet destekleri olsa da burada önemli olan güçlü bir desteğin en az 20 yıl sağlanmasıdır. Bu ise bizim gibi kısa vadeli yaşama odaklanmış bir millette pek mümkün değil. Burada olmayacak manasında bir sonuç çıkmasın. Birinin çıkması hayal etmesi girişimler için çok öenmli bir adım. Asıl olan bu kişinin destekleyecek bir yatırım kültürünün ülkemize kazandırılması olacaktır.

2. Para kişilerden bağımsız olarak nerede kar var ise oraya yönelir. Burada insanları suçlamak yerine paranın davranışına saygı duymaktan başka devletlerin bile yapacağı bir şey yoktur. Bir yıl içinde dolar bazında %5 kazanan bir birikime 20 yıllık bir yatırım için geri dönüş oranı %100 olsa da %1 başarı oranı ile bu miktar için yetersiz olacaktır. 20 – 30 yıllık borçlanma oranları belli olan güçlü ülkeler yanında bizim 2015’te vereceğimiz reel faiz bile belli değil iken otomobil gibi bir uzun vade için ikna olacak birikim bulmak hayal oluyor.

3. Üretim ekonomisinin, inovasyon ekonomisine baskısı devam ediyor. Uzun yıllardır üretim yaparak elde edilen artı değerin hem çalışan sayısını artırması hem de risksiz bir yol olması nedeni ile çok önem verdik. Daha geçen gün Volkswagen’in yeni fabrika yatırımını Polonya’ya kaptırdığımız için üzüldük. Oysa burada Alman bir markanın Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye yatırım yapacak güveni duymasını yadsımak mümkün değil. Bizim 2023 hedeflerimize bakmak yerine 2123’üne güvendiği ve kontrol edebildiği bir ülkenin önüne geçmemiz bu halimiz ile nerede ise imkansız. Çözüm nedir? İnovasyon ekonomisi. Artı değer üretecek yerli bir otomobil markasının yapılması. Ve ticaret gerektiriyorsa Polonya’ya bizim yatırım yapmamız olacaktır. Yerli bir markanın Polonya’ya yatırım yapmasını tartışmamız çok daha güzel bir günün habercisi olacaktır.

4. Vaat etmek çok önemlidir. Bir otomobil markası bir çok şey vaat eder. Yeni tasarımları ile güzellik, mühendislik, teknoloji ve imaj. Eğer tek bir otomobil ile bu işin biteceğini sanıyorsanız, saman alevi gibi bir etkiniz olur. Kısa ve faydasından çok zararı olan bir zaman geçmiş olur. Oysa yapılan yatırımın dönüşü için bile en az 20 yıl gerekir. İlk yaptığınız modelin arkasından modelin geri dönüşünü almadan yeni tasarımlara geçmeniz gerekir. Belki saman ile başlattığınız alevleri her yıl yenilikler ve mühendislik başarılar ile devam ettirmeniz şarttır.

5. Bir çiçekle bahar olmaz. Aile modeli yararken, sportif bir versiyon içinde çalışmanız gerekir.Bir zamanlar Devrim mühendisleri bir otomobile gönül bağlarken bizim ihtiyacımız olan şey ise bir otomobil markası. Yerli bir otomobil markası ise sadece 4 kişilik bir aile için üretim yapan bir yer olamaz. Bazı ürün gamına özellikle girmese de önemli bir ürün çeşitliliğine sahip olmalıdır. BMW olmak için X5’i üretip elde ettiği başarı ile orada bırakamazsınız. X1, X3 gerektiği gibi marka kendi müşterisine kendi yeni seçeneklerini sunabilmelidir.

6. Özellikle bir alanda çok ama çok iyi olmalısınız. İster sürüş ister yakıt isterse güvenlik olsun. Ürettiğiniz ürünün marka olması için bir lider olmasını sağlamaz iseniz adınız tarihte bugün yapraklarında ancak yer alır. Yapacağınız yatırımlar ile elde edeceğiniz üstünlüğün sadece küçük bir bölümünü piyasaya sunacak kadar güçlü olmanız gerekir. Seçtiğiniz alanda elde ettiğiniz üstünlüğün uzun zaman sizde olacağına müşterinin inanması gerekir.

7. Bir nesil sizin ile büyümeli. Markaların tarihlerine baktığınız zaman uzun bir süreç görürsünüz. Mutlak bir ihtiyaç ile başlayan hikaye nesiller boyu devam eden bir kurallar bütününe dönüşür. Miras kalan bilgi birikimi öyle bir noktaya gelir ki artık sahip olduğunuz markayı istesenizde öldüremezsiniz. Bugün dünyanın sevilen markanın asıl sahipleri müşterileridir. En büyük yöneticiler sadece müşterilerin izin verdiği alandan bir kaç adım dışarı çıkabilirler. Biz de yerli bir otomobil markası üretecek isek en az bir nesil bu marka ile büyümesi gerekir. Ortalama 20 yıl sürecek olan bu sürecin ötesine geçen bir marka zaman içinde kendi kendine yol alacak bir noktaya gelme şansını ancak yakalayabilir.

8. Otomobil dünyasında bir markaya duyulan ihtiyaç ne kadar? Bugün istiyoruz diyenlerin toplamı talep etme noktasında ne kadar etkin olacaklar? Bir çok kamu oyu araştırması yapmanız size gelecekte satın alma olarak dönecek mi? Sizin yaptığınız yatırım ürettiğiniz modeller üretim sonrası beğeni görmeyebilir. Yerli bir marka için yola çıkmanız sizin piyasa tarafından acizliğiniz olarak lanse edilebilir. Bu durumda yapacağınız yatırımı yerli bir marka sunumunun ötesine taşımak noktasında bir yatırım almanız gerekir. Üretiminizin sadece yerli olmaması, tüketimiminizinde sadece yerli olmaması daha iyi olacaktır. Burda önemli olan markanın çıkışı ile alınan yolun güzergahının yerli çıkarlara göre olmasıdır. yani %100 yerli üretmek pekte iyi bir şey değil.

9. Öngörü lazım. Bir toplantıda bir konuşmacı ‘Biz sahada oyun oynar iken, topun olduğu yerde olmayız.’ demişti. Üzerine basarak ‘Topun gideceği noktada olmalıyız.’  demişti. İşte bir marka olabilmek için piyasanın bugününe değil yarınına belki geleceğine oynamalısınız. Alternatif enerjiler, daha az hammadde kullanımı, farklı ulaşım seçenekleri sizde hayat bulmalı. Sadece dört tekerlek bir motorun üretimi için yapacağınız yatırım piyasada ancak kilosu kadar değer bulacaktır. Ancak insanların ulaşım ihtiyacını çok daha az hammadde ile ve ya yenilenebilir enerji ile sağlamakta iseniz hem bugünün ücretini hem de gelecekte sağlayacağınız faydanın ücretini alırsınız.

10. Bu iş için savaş gerekir.  Yerli bir marka dememize rağmen üreteceğimiz markanın uluslararası boyuta taşınması zamanla zorunluluktur. Bu piyasa içerisine girmek için ise uluslararası piyasada anlaşmalar ve pastadan pay kapma savaşı kaçınılmazdır. Büyük üretim yapılması, büyük hesapların kovalanmasını göz önüne almadan yola çıkar iseniz fillerin arenasında çimen olursunuz.

  1 Comment

  1. Mehmet Erel   •  

    Üstat çok detaylı ve her satırına katıldığım bir yazı yazmışsın, eline sağlık. Bencede sence 😉

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.