Duster ile Dacia’nın İddiası Artıyor

Dacia, dünya markası olma yolunda geldiği noktayı, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Romanya fabrikasında düzenlenen ve benim de arabam.com adına katıldığım basın toplantısı ve fabrika gezisinde gözler önüne serdi. Logan MPV ve Duster üretim bantlarını ziyaret ettiğimiz gezide, Dacia’nın üretimde tam kapasite ile 10 yıllık programını doldurması, Avrupa Birliğine giren Romanya’da markanın toplam satışlarında meydana gelen değişim, işçi maaşları ve üretim proseslerindeki son durum öne çıktı.

Dacia’nın 2005’te Avrupa Birliğine girişi ile değişen iç satış ve dış satış karışımı ise dikkat çekici idi. Dacia’nın 2005-2008 arası iç satışı Avrupa Birliği nedeni ile azalırken, son iki yılda iç satıştaki azalış krizle açıklanıyor. Toplamda ise Dacia sürekli artan üretimi ile dünya markası olma yolunda ilerliyor. Yedek parçalar ihracı hariç bakıldığında Türkiye, Ukrayna, İtalya, Fransa, İspanya ve Bulgaristan gibi ülkelere ürün gönderen fabrika, yüzde 90 üretimini yurtdışına satması ile dikkat çekiyor.

Dacia’nın Piteşti fabrikasında bir Makine Mühendisinin maaşı 1.000 – 1.500 Euro arasında değişiyor. İşçi maaşları ise 450 Euro civarında. Bu rakamlar düşük gibi görünse de daha önceleri fabrikada bir işçinin 100 Euro kazandığı düşünüldüğünde büyük gelişme kaydedilmiş. Renault, Dacia’yı satın aldıktan sonra Piteşti fabrikasına 1.5 milyar Euro yatırım yapmış. Ayrıca fabrika su arıtma ve geri dönüşümlü madde kullanımı gibi düzenlemeler ile ISO 14000’e uyumlu bir hale getirilmiş.

Dacia, 700 binlik satış hedefine Hindistan ve Fas’taki fabrikaları ile ulaşmayı hedefliyor.  Fabrika müdürü, Romanya dışındaki fabrikaların lojistik avantajları sayesinde ekonomik araç üretmeye devam etmeleri için önemli etken olduğunu anlattı.

Fabrika turu başında Renault logolu bir Duster’ın gözümün önünden geçip gitmiş olması iphone’um ile fabrikanın tüm köşelerini dolaşmama neden oldu. Bu arada Dacia yetkililerinden Duster’ın Renault logosu ile Türkiye’de satılıp satılmayacağına dair olumlu bir yanıt alamadım. Fabrikanın üretiminin yarısı Duster olmasına karşın Türkiye’nin istediği kadar ürün alamadığını öğrendim.

( 04 Temmuz 2011  )

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.