ikinci el mi sıfır otomobil satın almak mı

İkinci el otomobil almak için 10 neden

Bir ihtiyacın giderimesinin ilk yolu kulllanılmamış yeni bir ürün almaktır. Sıfır bir otomobil herkesin rüyası iken peki ikinci el neden tercih ediliyor? Sıfır mı alsam yoksa ikinci el otomobil mi sorularına cevaben işte size ikinci eli mantıklı yapan 10 neden:sıfır mı ikinci el mi

1- İkinci el daha ucuzdur

Bir otomobil satın alırken ilk belli olan şey bu iş için ayrılabilecek bütçedir. Ve bütçeniz ne olursa olsun ikinci elde sıfır alacağınız modelden daha büyük ve daha donanımlı bir model bulabilirsiniz. Sıfır almaya karar verdiğiniz modelde ise aynı modelin bir yaşında olanını ise sıfırından en az %10 daha ucuza alabilirsiniz.

2- İkinci elde alıcının satın alma gücü nispeten daha fazladır

Sıfır satıcıları kurumsaldır. Kampanya dışına çıkmaları zor ve belirgin şartlara bağlıdır. Oysa ikinci el satıcısı ister bireysel ister galeri olsun daha esnektir. Ayrıca kurumsal bir satıcı yerine bireysel satıcı ile karşılaştığınız zaman elinizdeki nakit oransal olarak bireye daha cazip gelecektir.

3- İkinci elde alım satım değer kaybı daha azdır

Bir otomobil en büyük değer kaybını ikinci ele geçtiği an yaşar %25’e varan bu değer kaybı ikinci elin en cazip noktasını oluşturur. İyi bir satın alma yaptığınız ikinci elde değer kaybı ya çok az olur ya da değer kazancı olur.

4- İkinci el almak daha kolaydır

İkinci el stoğu her zaman sıfırdan büyüktür ve genelde sıfır km almak için büyük hesaplar yapmak gerekir. Oysa 5 yaşına kadar makul bir ikinci el için yapılacak hesaplar göreli olarak daha küçük olacaktır. Üstelik işinizi gören daha düşük bir model almanız ilk yatırım maliyetlerini azaltabilir.

5- İkinci elde favori tercih edilen donanımdan bulmak bazen daha kolaydır

Sıfır km satış listeleri başta kalabalık görünürler. Renkler motor seçenekleri çok gözükse de iş satın almaya gelince değişir. Bazen renk bazen donanım istenilen seçenek yok oluverir. Ya istenilen seçenek aylarca beklenir ya da ikinci elde az kullanılmış aranılan seçenek ile pazarlık edilir.

6- İkinci el ödeme alternatifleri daha çoktur

Sıfır bir otomobil için bir iki ödeme şekli vardır. Ya nakit ödenir ya da banka kredisinin çıkması gerekir oysa ikinci el piyasasında hem bu ödeme seçenekleri hem de senetle, bazen senetsiz taksitle ve veya uzun vadeli çekler ile ödeme yapabilirsiniz.

ikinci el mi sıfır otomobil satın almak mı

7- İkinci el bir otomobiliniz varsa yeni bir ikinci el ile takas etmek kolaydır

Sıfır satıcısının sizin ikinci el otomobiliniz için doğru değerlemeyi yapması daha zordur. Uzmanlık alanı sıfır olduğu için sizden ikinci eli yüksek iskonto ile alması gerekecektir oysa ikinci el piyasasında istediğiniz otomobili bulursanız iskontolu satış daha az söz konusu olur.

8- İkinci el acemilik atmak için iyi bir seçenektir

Uzun süre düzelmeyecek acemi sürücülerin kullanım tecrübesi için ikinci el bir otomobil almak daha mantıklıdır. Sıfır garantisi çarpma ihtimalinin düşük olduğu noktalarda anlamlıdır.

9- Sıfırı sıfırda tutma hastalığı ikinci el için söz konusu değildir

Özellikle bireysel satın almalarda kullanıcı aracını önemli bir finansal kaynak ayırmıştır. Bu harcama hareketi sonrası ilk yapacağı iş otomobilini aşırı korumacı bir tutum edinmek olacaktır. Bu ise otomobille bir hayatın gereksiz yere zorlanmasına sebep olabilir.

10- İkinci el otomobilin saygınlığı birinci elden çokta az değildir

Otomobil almak bir statü göstergesidir. Aldığını otomobilin statü göstergesi olarak kabul eden bir çok birey için sıfır küçük bir otomobil yerine ikinci el sedan daha gösterişli olacaktır. Bu örnek Mercedes ve ya BMW almak isteyenlerin sıfır için kullanılabilecek bedelleri 5-6 yaşında ikinci el almak kullanmaları şeklinde de görülebilir.

  1 Comment

  1. Gökhan   •  

    11. İkinci elde ekstra donanımlar, aksesuarlar bonus olarak gelir.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.