UK-0

İngiltere’nin AB’den çıkmasının Türkiye otomobil pazarına etkileri neler olabilir?

İngiltere sürpriz bir kararla AB’den çıkma yoluna girdi geçen gün yapılan oylama ile. Bir çok sektör için etkisi olacak bu karar otomobil dünyasını nasıl etkiler? Globalleşen otomobil dünyası bu ayrılık sonrasında nasıl bir dönüşüme sebep olur? Otomobil sadece otomobil değildir, brexit sadece bir devletin AB’den ayrılığı olmayacaktır.

UK-0

Otomobil sadece otomobil değildir, brexit sadece bir devletin AB’den ayrılığı olmayacaktır.
1- Ülkede yatırım yapan otomobil markaları için gelecek planları altı ay içinde değişecektir.
2- İngiltere bütün anlaşmaların iptal olacağı 2 yıl içinde ülkelerle anlaşma yolarına gidecek. Bu da yeni pazarlıklar olacaktır. Bu pazarlıklar otomobil satış düzeninin değişmesi anlamına gelir.
3- Değişen şartlara en hızlı uyanın en iyi sonucu alması daha kolaydır.
4- Türkiye ile yapılan otomobil satışı alımı kısa sürece farklı bir boyut kazanacaktır. Şartlar değişir ise satış da değişir.
5- Türkiye’de çalışan markaların daha iyi satmak için yeni pazarlar bulması şart.
6- Otomobil pazarı özelinde de Türkiye’nin AB sürecinden çıkmasına hazırlık yapmalıyız.
7- Yeni düzen elbette yeni para kavramlarına ihtiyaç duyacaktır. Bu daha güçlü bir TL anlamına gelir. Buna göre üretim şartlarını satış şartlarını hazırlamamız gerekir.
8- Türkiye AB pazarını güçlü olduğu alanlara yeniden pazarlama atağı yapmalı.
9- İngiltere’nin ayrılmasından sonra başka ülkelerin de ayrılmasına hazırlık yapılmalıdır.
10- İngiltere’nin AB’den ayrılması, Türkiye’nin AB sürecinden çıkması dünyanın sonu değil. Nasıl borsa yükselirken para kazanılabileceği gibi borsa düşerken de para kazanılabilir. Birleşmeden elde edilebilecekler kadar dağılmada da yapılması gerekenler var. Bunları yapmak hazırlıklı olmak zorundayız.
11- Bu dağılma sürecini güçlenmek için kullanmalıyız… Önemli olan ülkemizin kazanması…
12- Bu noktada İngiltere’den kaçan otomobil yatırımları için bir hazırlık yapılabilir. Bunun dışında 4 ülkeye yerli oomobil markası ile yatırım yapmak güçlü bir atılım olacaktır.
         İspanya : AB’den çıkması gündemde olan bir ülke buraya yerli markanın gelişimi için bir üs kurulması, hem bu ülke ile otomobil ilişkilerini güçlendirir. Yerli otomobilimizin üretiminin bir ayağının burada olması İspanya çevresine satış için avantaj sağlar.
         Bulgaristan: AB’den ayrılacağı konuşulsa da ben ihtimal vermiyorum. Her iki şekilde bile buraya otomobil ayağımızın uzaması bizi daha güçlü kılacaktır. Üretim maliyetleri düşük bölge ülkeleri arasında ülkemize olan beklentiyi iyi yönetebileceğimiz bir yer olur.
         İran: Ticari ambargoların kalkması ile büyük bir futbol sahasında 1000 kişi futbol oynuyor şu anda bu pazara yerli otomobil oyuncumuzu sürmenin tam sırası. Satış pazar büyüklüğü, ticari ilişkilerin gelişme döneminde olması kullanılabilir.
         Hindistan: İngiltere’den çok daha fazla sebep var buraya yerli otomobil ulaştırmak için. Burada olan yerli otomobilimiz İngiltere’de mutlaka ilgi görecektir. Pazar büyüklüğü Asya pazarlarına açılan bir kapı noktasında olması nedeni ile buraya yapacağımız yerli otomobil girişimi global bir marka üretmekte bize güç kataracaktır.
Otomobilimizi de şeklimizi de öncelikle bu dört ülkeye ulaştırmalıyız. Zaman atılım zamanı…

 

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.