küba otomobilleri

Küba otomobilleri tarih oluyor

Küba yıllar öncesinde kalmış otomobilleri ile özellikle fotoğrafçıların turistik ziyaretlerde renkli fotoğraflar yakalamasına imkan sağlıyordu. Fakat 1959 yılında getirilen yasak artık kaldırılıyor. Hükümet, otomobil ithalatı ile eski ve yeni otomobillerin ticaretini serbestleştirme kararı aldı. Böylece turistlerin büyük ilgisini çeken Küba sokaklarındaki eski otomobil görüntüleri yakında ortadan kalkacak.

Bu haber, ülkenin haber kanalından resmi olarak duyuruldu. Komünist Parti gazetesi Granma, Bakanlar Kurulu’nun Çarşamba itibariyle yeni düzenlemeyi onayladığını ve ‘yeni motorlu taşıt satın alımlarındaki izin mekanizmasını kaldırdığını’ açıkladı.

Hükümet, neredeyse yarım asır önce otomobil satın almaya getirdiği bu kısıtlamaları kaldırıyor. Bakanlar kurulunda alınan karar, yasal düzenleme ile hayata geçirilecek.

Yapılan bu düzenleme sayesinde otomobil ithalatı ile eski ve yeni otomobillerin ticareti serbestleşece

Aslında Küba bundan iki yıl önce vatandaşlarının kendi aralarında otomobil alıp satmasına izin vermişti. Fakat yeni ya da ikinci el otomobil satın alımlarına devlet iznini şart koşmuştu. Otomobil satışlarını liberalleştirmek, Küba Devlet Başkanı olan Raul Castro’nun gerçekleştirmek istediği 300 reformdan biri.

Küba’nın resmi değişmeden gidip görmek için son zamanlar. Bakalım en çok tercih edilen otomobiller hangileri olacak?

  1 Comment

  1. Eren TAN   •  

    Bu ülkenin otomobili Chavrolet olur ama, Opel gibi Avrupalı araçlar da Küba’ya getirilmeli..

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.