Makyajlı 2013 Ford Fiesta Sapanca’da ilk sürüş izlenimi

Özellikle 2010 yılından bu yana sınıfının en başarılısı olarak Ford markasını temsil eden Fiesta, yenilenen yüzü ve 31 bin 795 TL’den başlayan 43 bin 100 TL’ye varan fiyatları ile satışa sunuldu. Yenilenen Fiesta, şirket araçlarında kurumsal sürücüleri ve ailelerde evin gençlerini sınırlandırılabilecek anahtar uygulaması, Focus ile tanıştığımız teknoloji paketleri ve 1.4 dizel motor yerine gelen ve yüzde 7 daha güçlenen (1.5 litre TDCi 75 PS ) dizel motoru ile dikkatleri çekiyor. Merakla beklenen 1.0 Ecoboost 125 PS benzinli motor içinse bu yılın sonunu beklemek gerekecek. (İlk Yayın:

22 Şubat 2013)

 Pazara sunulduğu 1976 yılından bugüne dünya çapında 15 milyon adetten fazla satışa ulaşan ve Avrupa’da segmentinin en çok tercih edilen modeli unvanına sahip Fiesta, kısa bir süre içerisinde hem Avrupa hem de Türkiye’de müşterilerin gönlünü fethederek rakiplerini geride bırakmayı başardı. Özellikle 2008’den bu yana satışlarının yüzde 50’sini oluşturan çok başarılı bir yüzü yenileyen Ford, cesur bir adım atarak satış lideri iken önemli bir yenilik yapmış oldu. Yenilenen Ford Fiesta; yeni tasarıma ve teknolojik özelliklere sahip ve eskisine göre yaklaşık 1.400 TL fiyat farkı ile Türkiye yollarına çıkmış oldu.

Fiesta’nın tasarımsal evrimi

Sıra dışı tasarımıyla dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden olan Red Dot Tasarım Ödülü’ne sahip olan Fiesta, yenilenen yüzü ve  iç mekanda kullanılan kaliteli malzemeleri ve yeni teknolojik özellikleri ile çok daha iddialı bir model olmak hedefinde.

Dış tasarımımdaki en belirgin yenilik yüksek profilli trapezoid tasarıma sahip sportif üst ızgaradan oluşurken geriye doğru eğimli bir şekilde uzanan lazer kesim yeni farlar, “Powerdome” olarak adlandırılan kaslı tasarıma sahip motor kaputuyla birleşerek Fiesta’nın güçlü duruşunun detayları olarak öne çıkartıyor. Fiesta’nın arkasına doğru uzanan sportif çizgiler, daha geniş açılı ve sportif yeni arka spoylerin yanı sıra yenilenen stop grubu ile de desteklenmiş. Ergonomisi daha da geliştirilen iç mekanda cam kontrol düğmeleri gibi küçük değişiklikler yapan Ford en dikkat çekici değişiklik olarak ürün gamının diğer otomobillerde de görev yapan buz mavi renkli aydınlatmaya sahip gösterge panelini Fiesta’ya eklemiş. Ergonomik iyileştirmelerle birlikte kullanılan malzeme kalitesinde de birkaç detay ekleyen Yeni Fiesta, uzun yıllardır süre gelen Fiesta tutkusunu 6’ncı nesilde de sürdürmeye çalışacak.

Fiesta ve yeni teknolojiler

Yenilenme sürecinde Ford markasının tüm modellerinde olduğu gibi teknolojik yeniliklerle donatılan Fiesta’da bulunan Aktif Şehir içi Güvenlik Sistemi, Ford SYNC araç içi iletişim sistemi, MyKey adlı kişiselleştirilebilen anahtar ve  Acil Durum Yardımına sahip SYNC sistemi gibi özellikler segmentinde ilklere imza atmak istemiş. Aktif Şehir içi Güvenlik Sistemi; Yavaş akan trafikte 30 km/s’nin altındaki hızlarda çarpışmaların önlenmesine yardımcı olmak üzere tasarlanan sistem, öndeki aracın beklenmedik şekilde durduğun tespit ederse, sürücünün yerine otomatik olarak fren yapıyor.

Ford SYNC; Ford’un en yeni araç içi iletişim sistemi Ford SYNC, sürüş esnasında elleri direksiyondan gözleri yoldan ayırmadan araç içerisinde iletişim sunuyor. Sistem sayesinde Türkçe sesli komutlarla Bluetooh üzerinden sisteme entegre telefon ile telefon görüşmeleri yapılabildiği gibi, Bluetooth ya da USB yoluyla sisteme bağlanmış müzik cihazlarından Türkçe sesli komutlarla müzik seçilebiliyor. Gelişmiş sistem aynı zamanda cep telefonuna gelen mesajları da kullanıcılarına sesli olarak okuyor ve sistemde bulunan hazır mesajlar ile mesajı gönderene sürüşe ara vermeden anında yanıt verilebiliyor. SYNC sistemi aynı zamanda bir kazadan sonra araçtaki yolcuları, yerel dilde 112 acil yardım birimlerine bağlayan ödüllü Ford Acil Durum Yardımı özelliğini de içeriyor.

MyKey; Yenilenen Fiesta, bulunduğu sınıfta ilk kez sunulan MyKey özelliği ile yetişkinleri daha güvenli sürüşe teşvik ederken genç sürücülerin de direksiyon başında maruz kaldığı risklerin azaltılmasına olanak tanıyor. Ford MyKey sistemi, kişiye tanımlı özel anahtar aracılığı ile aracın maksimum hız ve müzik düzeyi limitlerini kişiye göre belirliyor. Ayrıca emniyet kemerleri takılıncaya kadar müzik sisteminin sesi açılamıyor ve sürücüye yardımcı sistemler ile güvenlik özellikleri devre dışı bırakılamıyor. MyKey özelliği ayrıca vale gibi farklı kişilere anahtar teslim etme durumunda, kullanacak kişilerin aracı belirli sınırlar içinde kullanmasını sağlayarak kötü niyetli kullanımın yaratacağı muhtemel hasarlara çözüm olarak düşünülmüş.

Yeni motorlar geldi

Dördü benzinli biri dizel olmak üzere beş farklı motor seçeneğine sahip yeni Fiesta’nın güç ünitelerinden üçü tamamen yeni. Kullanıcılarına fabrika verisinde yaklaşık yüzde 10 daha düşük tüketim ve yüzde 7 civarında yüksek performans sunan 1.5 litre TDCi 75 PS dizel, 1.0 litre 3 silindirli 100 PS EcoBoost ve 1.6L 105 PS’lik benzinli motorlar Fiesta’yla ilk kez satışa sunuluyor. Düşük hacimde ürettiği yüksek güç ve düşük tüketim başarısı ile 2012 yılında “Engine of the Year – Yılın Motoru” ödülüne hak kazanan 1.0 litre hacmindeki EcoBoost motora sahip yeni Fiesta’da kullanılan 1.5 TDCi ve 1.6L 105 PS’lik yeni motorlar seleflerine göre yüzde 11 düşük tüketim sağlıyor. Bunlarla birlikte 96 PS’lik 1.4 litre ve 82 PS’lik 1.25 litre Duratec benzinli motorlar, Fiesta ürün gamında daha önce olduğu gibi yer almaya sürdürüyorlar. Otomatik şanzıman tercih eden müşteriler, 105 PS’lik güce sahip 1.6L benzinli motorla birlikte sunulan 6 ileri vitesli PowerShift şanzımanın konforlu vites geçişlerinden faydalanabiliyorlar.

Donanım paketleri tercih ediliyor

Fiesta’da seri stratejisi korunurken, opsiyon stratejisi ve fiyatlandırma da bir önceki modele paralel olarak düzenlenmiş. Giriş seviyesindeki Trend seçeneğinde gövde rengi elektrikli-ısıtmalı-sinyalli yan aynalar, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalabilen müzik sistemi, Ford EcoMode, USB ve Aux-in bağlantı noktası, deri kaplı vites topuzu, akıllı şarj sistemi, vites değiştirme ikazı, ISOFIX bağlantı noktaları, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, MyKey ve ABS gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Titanium donanım seviyesinde ise LED gündüz farları, sürücü kol dayama, alaşım jantlar, ön sis farları, elektrikli arka camlar ve camların altında krom çıta, elektronik klima, estetik aydınlatma paketi ve 3 kollu deri direksiyon simidi yer alıyor.

Aracını ileri seviyede güvenlik, konfor ve şıklıkla donatmak isteyenlere X Paketi ile otomatik yanan farlar, otomatik kararan iç dikiz aynası, yağmur sensörü, hız kontrol sistemi ve karartılmış arka camlar; Tekno Paket ile sınıfında ilk kez Fiesta’da sunulan aktif şehir içi güvenlik sistemi, anahtarsız giriş sistemi, elektrikli katlanan yan aynalar ve ısıtmalı ön camlara sahip olabiliyorlar. Bunlara ilave olarak ESP, çekiş kontrol sistemi, yokuş kalkış desteği, yan, perde ve diz hava yastığından oluşan Güvenlik Paketi Sony müzik sistemi ve SYNC de Yeni Fiesta ile opsiyonel olarak tercih edilebilen paketler olarak kurgulanmış.

Sürekli yenilik ve sürekli değişim şart

Yenilenen Fiesta’nın yine keyifli bir sürüşü var. Yeni dizel motorun güçlenmesi az da olsa bence olumlu bir gelişme. Dizel motor tercihinde benim için motorun içeri yansıyan sesinin izolasyonunun artırılması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Kısa bir süre kullandığım benzinli otomatik ise vites değişimini direksiyon arkası kulakçıklara taşırsa sürüş keyfine keyif katacaktır. Yüzde burun operasyonunu kim yaparsa yapsın ilk bakışta bir süre farklı gelecektir ama hiçbir rekabetçi marka artık uzun süre aynı tasarımı kullanma yolunda kalamıyor. Fiesta’da ön yüzde yapılan bu değişim markanın 2013 hedeflerine hizmet ederken markanın yenilikçi imajını da olumlu etkileyecektir.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.