1800314_10152084503447849_4510028628284697791_n

Mazda 3 üzerine bir yazı ve sürüş izlenimi

Kırmızı bir Mazda 3 sedan ile çok uzun yollar yapmıştım. Bu yazıda Mazda 323 ile alakalı bir anımı da paylaşmıştım. Şimdi geldi sıra yenileri konuşmaya…

 

Mazda 3’ler kullanmaya gitmeden 5 önemli Mazda noktası bulmaya odaklandım.

 

1-ZAAF:  Bir çok alışverişimizde rasyonel olmayan şeyler bizi etkiler, bunların bir kısmı zaafa giriyor. Bazı insanların otomobillere zaafı vardır. Mazda adının okunması bile sizin dikkatinizi aşırı yoğunlaşmasına sebep oluyor ise bu otomobil sizin için otomobilden biraz fazlasıdır. Bu bir çok kişide  Mazda için var.

 

2-GÜVEN: Japon üretim yönetimi ‘sıfır hata’ anlayışı, sürekli iyileştirilen süreçler, Çin’in dünya ticaretine açılmasına kadar en revaçta konular idi. Her ürettiğini en kaliteli ve en sorunsuz üretmeye çalışan Japonların yerini son yıllarda Çin tipi üretim aldı. Bu noktada Japon anlayışının ürünü olarak üretilen sorunsuz Mazda’lar önemli bir marka güvenini hala taşımaya devam ediyor.

 

3-MOTOR: Petrol rezervleri 40 yıl daha sürse de içten yanmalı motorların yerini elektrik ve sonrasında hidrojen ile çalışan güç ünitelerine bırakma zamanı gelip geçiyor. Bu konuda Mazda’nın da çalışmaları olduğunu biliyorum. Yanlız markaların bu işe ne zaman öncelik verecekleri bende merak konusu olmaya devam ediyor.

 

4-FiYAT: Japon Yen’i , ithal edilen ülkeler ile yapılan anlaşmalar vs… Mazda’yı şimdiye kadar fiyatları ile eleştirmiştim. Bu yazıda fiyat konusuna uzun bir bakış atmak istemesem de şu notu ekleyeyim. Gelecek için daha çok adette Mazda’yı yollarda görmemizin en kesin yolu, daha iyi fiyatlandırmasından geçiyor.

 

1800314_10152084503447849_4510028628284697791_nSürüş İzlenimi 

 

 

NASIL BİR OTOMOBİL? :  Yeni modelin çok daha alımlı olduğunu gören her göz söylecektir. Her köşesi ile dış tasarımı bence bir baş yapıt. İçeride ise yenilenen direksiyon çok daha iyi bir hakimiyete izin veriyor. Sürücüye yaklaşan el freni iki adet USB girişi aklımda kalan iyi şeyler oldu. Kullanıma gelince benzinli otomatik hem sedan hem de hatcback modeli iyi taşıdı. Otomatik alt hızlarda atik durmasa da hızlanmakta, 120’nin üzerine çıkmakta zorlanmıyor. İşin daha güzel tarafı direksiyonun bir önceki versiyondan daha başarılı olması ve hızlanmalarda güven vermesi. Virajlarda ise direksiyon hakimiyeti ayrı bir keyif verdi. Asfalt sonrası kısa bir miktar girdiğim köy yolu ise süspansiyonların biraz fazla sert olduğunun imajını bıraktı bende. Ani frenlerde güvensiz hissetirmeyen otomobil fren mesafesininde de küçük bir soru işareti bıraktı. Bunların dışında sedan versiyonda arka koltuk diz mesafesinin 3 iri adam testinden geçemedi.

 

YAKIT : Hem otobanda hem de şehir dışında zorlayarak kullandığımız otomobilin sesi heybetinin biraz gerisinde kalıyor. Araç içine bu ses bir miktar yansıyor. Bu kadar zorlayan bir kullanım sonrasında benim yol bilgisayarında gördüğüm 8.3 değeri otomatik benzinli bir otomobil için yeterli bir değer olduğunu düşünüyorum. Dizel modelin bir yıl sonra geleceğinin duyumunu aldığım modelin düz vitesi daha az yakacaktır ama kullanmadan bir şey söylemek zor.

 

 

SATIŞ: Mazda bir kaç gün evvel satmaya başladığı modelden 1.000 adet satmayı planlamış. Etkinliğin düzenlendiğii Mazda Merser ilk gelenlerin satmış bile. Fiyat konusunda yeni önerim ; başkaca düşündüğünüz markayı bir yana alın artı 3.000 TL’lik bir fiyat farkını benim kullandığım Mazda’lara prim olarak vermek bana mantıklı geliyor. Bunun üzerinde ki tutar için servis, ikinci el değeri, tarzınıza uygunluk, benzinli motor, otomatik kullanma sıklık, daha önce kullandığınız araç faktörlerine kendiniz karar verin ki daha memnun bir otomobil satın almış olursunuz. /19 Nisan 2014 İstanbul Park

Yeni Mazda Hakkında İlk Tepkiler

 

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.