Mazda 323 – 3 Sedan uzun dönem yorumum

Yıl 1992, ben Antalya’da üniversitede öğle yemeği için otostop çekerken çıktı karşıma, kıpkırmızı Mazda 323. Ben ve arkadaşlarımı aldığı için acımıştım arabaya. Aradan tam 20 yıl geçmişken, Mazda 3 Sedan’ı uzun dönem test için aldığımızda da ilk o gün geldi aklıma. Ve hafızama kazınan arabanın güncel versiyonu ile tekrar gittim Antalya’ya… ( İlk Yayın 23 Eylül 2012 )

Zor ulaşırsın ama çok daha zor vazgeçersin
Evet, Mazda uzun dönem testin başlığı için uzun uzun düşündüm. Bence orta halli bir ailenin kolayca alması gereken bir arabanın öncelikle vergi sistemimiz sonra markanın fiyat stratejisi nedeni ile zor ulaşabiliyoruz. Kullanım masrafları ve motorlu taşıtlar vergisi işin içine girmeden bir Mazda 3 Sedan Confort Dizel almanın maliyeti 56.600 TL ile orta halli ailenin bütçesinin üzerinde kalıyor .( Ağustos 2012 )İş Mazda’nın kullanımına gelince hem 1.6 dizelin vergi ve yakıt avantajı hem servis maliyetlerinin makul değerlerde olması hem de arabanın uzun zaman sorunsuz kullanımı, vazgeçmek için çok zor bir araba ortaya çıkmış oldu.  Yakıt olarak ta benim yakıt tüketim sırasında minimum 100 km’de 4,9 litreyi maksimumda 6,3’yi buldu.  Çok çok iyi değerler elde edemesem de motorun 5,3 civarı ortalama yakıt tüketiminde kalması, yakıt değerlerinin stabil olması ve bir depo ile Antalya –İstanbul arası seyahate imkan sağlaması ile test aracımız yakıt olarak olumlu değerlendirmeyi hak etti bence.

Mazda demek şekil demek.
Mazda’nın son yıllardaki tasarım çizgilerinden etkilenmeyen yoktur. Ben Mazda 3 Sedan’ı kullandığım zaman içerisinde hem çizgileri hem de rengi ile böyle bir arabayı kullanmaktan ekstra keyif aldım. Ayrıca Mazda 3 Sedan rakipleri arasında sedan karoseri güzelce taşıyan bir tasarıma sahip olduğunu düşünüyorum.  İç mekan dış tasarıma göre çok sönük kalsa da, kullanıcı kaliteli malzeme nedeni ile uzun dönemde memnun kalacaktır. İç mekanda ki el freninin biraz açıkta kalan konumu bu frenin dikey çekilmesini zorlarken daha ergonomik el freni formu bu arabaya daha çok fonksiyonel olacaktır. Mazda 3 Sedan’ın oturma pozisyonunu iyi bulduğumu belirtmeliyim. Vites, direksiyon ve motor güçlü ataklarında güzel çalışıyorlar. Vitesin kontrolü gerçek bir performans havasına girmeniz için çok müsait. Ben şehir içinde dur kalkların çok olduğu yerlerde yüksekten kavrayan debriyajın sürücüsünün ayağını zorladığını tecrübe ettim, debriyaj kullanımına daha fazla dikkat etmek ve iyice alışmak gerekiyor. Ayrıca düşük yükseklik nedeni ile dik yokuş sonlarında arabanın altının sürtmesine de şimdiden nasıl önlem alacağınızı düşünmelisiniz. Bunda birazda şehirleşmenin suçu olsa da önemli bir detay.

Mazda 3 Sedan’ı kullanırken konfor özelliklerinde en çok kör nokta uyarısı gözüme çarptı. Konforun benim için eksik yanı ise test aracımızda USB girişinin olmaması oldu. Teknolojik iletişimin bu tip aile arabalarda bence eksik olmaması gerekirdi. Doğal olarak rahatça akıllı telefonumu araba ile eşleyemedim ve şarjda edemedim. Ayrıca arka bagaj kapağının açılması için arabanın stop edilmek zorunda olması ise ayrıca can sıkan kendine has bir diğer noktası idi.

Uzun yollarda uzadık.
Mazda 3 Sedan 1.6 Dizeli ile İstanbul’dan çıkıp Bursa, Balıkesir, İzmir, Manisa, Burdur güzergahından Antalya’ya gittim ve geri döndüm. Mazda’nın uzun yol kullanımı konusunda birkaç görüş açısının daha iyi olmasını istemem dışında hiç bir sıkıntı yaşamadım. Sorunsuzluğun bu noktada ayrıca önemli olduğunu düşünüyorum. Dağ, tepe, bayır uzun yol giderken çıkabilecek en ufak sorun istediği kadar değerli bir arabanız olsun benim için en önemli görevini sekteye uğrattığı için çok önemli bir satın almama sebebi olacaktır. Keza Antalya’ya 100 km kala yolda kalan bir araç sahibinin şehre gidip çekici bulmasına şahit olduğum yollarda, aracınızın mümkün olduğunca sorunsuz olması bu aracı ayrıca değerli yapıyor.

Bir diğer önem verdiğim nokta. Gaza bastığın zaman aracın güçlü şekilde hareketlenmesidir. Bu Mazda 3 Sedan’da var. Köşelerde, virajlarda olabildiğince çizgisinde kalması ve sedan ağırlığını iyi şekilde taşıması ile test aracımız ayrıca beğenini kazandı.  Mazda 3 Sedan’dan ektsra beklentim ise üst hızlarda biraz daha hisli bir direksiyon olacaktır.  Motorda beni memnun eden bir diğer nokta, o’nu aşırı zorlamama rağmen bu kadar yoldan sonra sorun çıkartmaması oldu. Zorlanan motorun, debriyajın ve frenlerin problem çıkartma potansiyelinin çok az olduğunu tecrübe etmiş oldum. Dizel motorun klasik sesli çalışması bu arabada biraz daha önlenmesini ise ayrıca aracın konforunu daha üst seviyeye taşıyacaktır.

Temiz Mazda 323 bulursam alırım.
Mazda 3 Sedan ile alakalı facebook’tan, twitter’dan paylaşım yaptığım zaman tüm aldığım tepkilerin ortak yanı, uzun yıllar kullanılan bu markanın arabalarının sorunsuz şekilde çalışmak konusunda çok başarılı olduğu, oldu. Yıllarca Mazda kullanmış kişiler yeni arabalarında da önce bu markayı tercih ettiklerini yazdılar. Benim kat ettiğim binlerce km’lik yolda bu güven bana da eşlik etti. Bu testten sonra satın alma tercihini Mazda’dan yana kullanan kişilere de bu güvenin uzun zaman eşlik edeceğine inanıyorum.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.