Mercedes Citan İlk Gösterimden Notlar : Şehirli Titan perdeyi Stuttgart’ta araladı

Mercedes’ in 3 Şubat’ta ki “İşlev ve Tasarım Calıştayı” markanın yeni ticarisinin ön gösterimine sahne oldu. Şehircilik ve marka değerleri ile alalakalı bilgilendirme yapan Mercedes, çalıştay sonunda sürpriz şekilde Renault Kangoo altyapısını ve Fransız işçiliğini kullanacağını açıkladığı yeni ticarisinin tanıttı. Mercedes yeni ticarisi Citan’ı özel bir modelleme üzerinden tanıttırken, 16 Nisan’da bir tanıtımın da Amsterdam’da yapacağı açıklandı. Mercedes Citan’ı Mart’ta Cenevre’de olmayacağını açıklayan Mercedes yetkilileri , yeni ticarinin Avrupalı tükecilerin karşısına gerçek anlamda sonbaharda ki Hannover ticari araç fuarı ile çıkacağını belirttiler. Mercedes yetkililerin sorularımız üzerine Türk tüketicisinin Kasım’da – 2012 İstanbul Auto Show’da – Citan’la tanışacağını eklediler.

Mercedes Benz geleceğin ticarisini şekillendirdi. Stuttgart’ta gerçekleştirilen çalıştay ile şehir taşımacılığını ele alan Mercedes, şehircilik ve marka psikolojisini, müşterisinin City Van’dan beklentileri  tanımladıktan sonra ‘Yeni Small Van’ı’ Mercedes Citan’ı basına kısa bir gösteri ile özel bir modelleme yolu ile tanıttı. Mercedes’in Citan’ı üretim sebeplerini kısaca özetlemek gerekir ise:

1-Geleceğin şehirleri daha fazla büyümeye devam edecek. Büyüyen şehirlerde ürün taşımacılığı internet alışverişininde etkisi ile daha çok küçük ticari araçlara ihtiyaç duyulacak. Gelecekte ürün siparişlerinin miktarlarında yaşanan düşüş ile birlikte, tam zamanında teslim daha önemli hale gelecek. Hatta müşteriler belli günlerde siparişten çok günün belli saatlerinde siparişlerine ulaşmak isteyecekler. Yani gelecekte teslimat süreleri ve maliyetleri daha önemli olacak. Şehir içi teslimatları trafiğin olmadığı saatlerde yapılmaya çalışılırken, carbon salınımı ile alakalı sınırlamalar daha önemli hale gelecektir. Artan kentselleşme, artan e-ticaret son teslimatta sabah teslimat, akşam teslimat gibi kavramlar ortaya çıkartacaktır. Emisyon ile getirilen sınırlamalar dizel araçlara olan talebi arttıracak. Tam zamanında teslimat için önemli hale gelen küçük araçlar, entegre takip sistemleri ile kontrol edilecek ayrıca çeşitli iletişim yöntemleri ile zamanında teslimatları desteklenecek. 

2-İnsanlar ürün tercihlerinde üç karar verme sistemi kullanırlar. Bu karar sistemleri geçmişte mantıksal karar verme, Duygusal Karar Verme ve İç güdüsel karar verme şeklinde sıralanır iken günümüzde ve gelecekte, Duygusal Karar vermenin öne çıkacağı bir hal alacaktır. Ürün tercihlerinde duygusal kararlar ile hareket eden alıcılar daha çok yüz yüze geldikleri ulaşım elemanları ve ekipmanlarından çok daha fazla etkileneceklerdir. Ayrıca güçlü markaların mantıkla karar verme sistemlerini ortadan kaldırdığı belirtilir iken, güçlü markaların daha çok bilinçaltında verilen kararlar ile satın almayı sağladıkları açıklandı. -Bir fincan kahvenin birkaç cent ile satın alınırken, markalanmış paketlerde 7 cente, Starbucks gibi markalarca 3,5 Euro’ya satılması örnek verildi.- Ayrıca marka satın almanın statü simgesi olduğu anlatılırken, alınan premium bir markanın alıcısı için ödül anlamı da taşıdığından bahsedildi.

3-Müşteri küçük ticariden ne bekler? Mercedes bu kısımda mevcut müşterilerinde anket yaptığını küçük işletmelerin, elektrikçilerin ve kuryelerin bu araca ihtiyaç duyduğunu açıkladı.Yıllık 10 bin ile 40 bin km arasında yol yapacağını düşündüklerini küçük ticarinin, metropollerin kent merkezinde kullanılacağını belirttiler. Yeni ticarinin erişilebilirliğinin, konseptinin ve ekonomik kullanılabilirliğin önemli olduğu belirtilirken yeni ticaride en çok erişilebilir bir ticari yapmaya çalıştıklarını vurguladılar. Mercedes’in her zaman kaliteyi birinci sırada tuttuğunu belirten konuşmacı yeni ticaride önce kalitenin, arkasından erişilebilirliğin , işletme maliyetinin ve işlevselliğinin gözetildiğini belirtti. Yeni aracın 50 ile 80 km arasında güçte olacağını belirtilirken konfor ve ergonomisi ile Mercedes farkını hissettireceğini belirttiler.

Üretim proseslerini tamamen Mercedes üretmek için hazırlandığını vurgulayan ünlü Alman firma üretim için radikal biçimde Renault’u tercih etti. Müşteri taleplerinin karşılanması ile alakalı Renault tercihlerini açıklayan Mercedes yetkilileri, sorulan soru üzerine Yeni Ticari Citan’ın platformunun Kangoo olacağını belirttiler. Kangoo’yu Mercedes olarak tamamen incelediklerini belirten Mercedes yetkilileri eksikleri ile alakalı detaylı çalışmalar yaparak Citan’da yepyeni bir ticari ortaya çıkarttıklarını vurguladılar.

Daha uygun bir araç satmak için üretimin Fransa’da olacağını belirten Mercedes yetkilileri fabrikada son onayın iki sefer yapılacağını söylediler. (Renault & Mercedes ayrı ayrı kontrol edecek.) Küçük araç piyasasına güçlü bir şekilde girmek için Renault’u Volkswagen’e tercih ettiklerini anlatan Mercedes yetkilisi elektrikli araçlar ile alakalı Renault ile alınmış bir kararları olmadığını söyledi.  Titan’ın motor kullanımı ile alakalı sorulara ağırlıklı olarak 50-80 km’lik verimli dizel motorların tercih edileceğini belirten yetkili Renault’un DCi’ının kullanımı ile alakalı olumlu olumsuz bir yorum yapmadılar. Hedefin mutlu müşteri olduğunu belirten yetkililer yeni aracın üretiminin müşteri talebi ile Mercedes sürecinden geçerek hayata geçtiğini anlattılar.

Son oturumda Mercedes’in şehirler için hazırladığı küçük ticariyi City- Titan sözlerinin birleşimi Citan olarak açıklayan Mercedes Ticari Araçlardan Sorumlu Başkanı Volker Mornhinweg, ulaşılabilir rakamlara küçük bir ticari üreteceklerini söyledi. Citan’ın üç formata sahip olacağını güvenlik açısından bütün Citan’larda ESP’nin standart olacağını , iç mekan konforu , servis ve kullanımı ile tamamen Mercedes yıldızının kullanıcıya hissettirsileceğini anlatan  Mornhinweg, ayrıca üretilen aracın %100 Mercedes olacağını önemle vurguladı. / Hasan Aytekin – Stuttgart

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.