Mercedes-Benz C 300 BlueTEC HYBRID, Exclusive Line, Cavansitblau

Mercedes yeni C Serisini resmen gün yüzüne çıkarttı

Mercedes Yeni A Serisi, Yeni CLA sonrası nihayet orta – lüks sınıftaki en önemli temsilcisi C serisini yeniledi.  Önden ve yandan CLA izlerini taşıyan model, S serisinden aldığı arka planı ile genel tasarımı çevrelerken, LED farları ile şıklık sunuyor. Bu segmentte ki ilk havalı süspansiyonlar ile konfor sevdalılarına hitap eden Mercedes, ekonomik bir versiyon için de 1.6 dizel motoru satış planına eklemiş.
Mercedes’in yeni C serisi 4.686 mm (+95 mm) uzunluk, 1.810 mm (+40 mm) genişlik ve 76 mm daha uzun dingil mesafesine sahip. Yeni C- Serisi’nin bagaj hacmi ise 5 litrelik küçük bir artış ile 480 litreye ulaşmış.

Yeni C serisi akıllı hafif tasarım konsepti sayesinde büyümesine rağmen 100 kg daha hafifleyebilmiş. Geleneksel bir çelik gövdeye göre daha hafif olan (yaklaşık 70 kg) yeni C serisi bunu alüminyum hibrid yapısına borçlu. Yeni C Serisinde alüminyumun payı neredeyse %50’yi bulurken, selefine göre %10 artmış.

Bu hafiflemenin sonucu olarak, yakıt tüketimi yeni model ile % 20 kadar düşerken, taşıma kabiliyetinde ise artış ve daha düşük ağırlık merkezi elde edilebilmiş.

Tasarım cephesinde ise Yeni C Serisi şimdiye kadar sızan fotoğraflarına göre hiç sürpriz getirmemiş. Mercedes’in yeni tasarım dilinin özellikleri alan model, yeni S serisinin küçültülmüş bir versiyonundan ibaret olduğunu bile söyleyebiliriz. Hatta farların ve LED stop lambalarının çok benzer olmasıyla markanın C serisinde sınıf ayrıştırmaya tasarım açısından pek önem vermediği sonucunu ortaya çıkıyor.

İçeride ise hem düzen, hem malzeme kalitesi, hem de işçilik düzeyi, S Serisinden çok CLA’yı hatırlatıyor. Ön konsol Multimedya Paketi ile alınırsa 8.4 inç ekranla satılıyor. Bu şekilde tercih edilemezse 7 inç’lik ekran modelde standart olarak yer alıyor. Bunun dışında ince ahşap, deri ve mat metalik detaylar ile iç mekanın kalite algısını gayet yukarıda tutulmuş.

C  Serisi, ayrıca S Serisininden aldığı harekete duyarlı touchpad ile multi medya kullanımını zenginleştirmeye çalışmış. Ayrıca bugüne kadar ilk kez C serisi için Airmatic havalı süspansiyon opsiyon tablosuna eklenmiş.

Açılışında C Serisi üç motor seçeneği ile Avrupa’da satışa sunulacak. Bir dizel (C 220 BlueTEC) ve iki benzinli model (C 180 ve C 200) olacak. 2.1 litrelik dizel 168 hp üretirken, ortalama 4 litre/100 km’lik fabrika verisi en ekonomik seçenek olmuş. C 200‘de ise 200 litrelik benzinli 181 hp üreten  motor ortalama 5,3 litre/100 km yakıt değerine sahip olacak. C 180‘de ise, 5 litre/100 km 154 hp 1.6 litre benzinli motor kullanılacak. C 200 için açıklanan 0’dan 100 km ‘ye 7.5 saniyelik hızlanma ise seriye şimdiye kadar üretilen en hızlı C serisi ünvanını kazandırmış.

Ayrıca pazar lansmanından sonra gelecek olan 1.6 litre dizel versiyonunun da yeni motorlar arasında olacağı ilk açıklamalar arasında yerini almış. Bunun dışında yeni veriyonlarda hybrid bir seçeneğe yer verilecekken, bütün versiyonlarda 6 ileri düz vites kullanılırken, 7G-Tronic Plus Otomatik şanzıman seçeneği de opsiyon tablosunda yer alacak.
Almanya’da giriş seviyesi yeni C 180 için 33.558 € sipariş fiyatı açıklandı.  C200, C220 BlueTEC için sırası ile  36.414 € ve 38.675 €’dan  itibaren başlayan fiyatlar söz konusu .

Türkiye için henüz fiyatlandırma açıklanmaz iken, yeni C serisinin önümüzdeki ay Detroit Auto Show’da sahne alması bekleniyor.

Resmi foto galeri için burayı tıklayınız.

 

 

 

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.