20140617-235041-85841099.jpg

Neden Yerli Otomobil İstiyorum?

Yerli otomobilimizin olmamasının sebeplerini yazmıştım. Bir kaç samimi eleştirinin birinde ” Biz neden yerli otomobil istediğimizi unuttuk” sözü aklıma takıldı. Biz neden yerli otomobil istiyoruz? Ben neden yerli otomobil istiyorum? İstemek yeterli mi? Mantıklı mı? En sonunda buna toplum olarak hakkımız var mı? Bu hedefi biz toplum olarak ne kadar sahiplendik?

Önce tanımlamalar… Ben yerli otomobil sözünden, öncelikle yerli bir marka anlıyorum. Bu yerli markanın tüm dünyaya bizim yüzümüz olarak yansıması benim için önemli. Ayrıca bu otomobilin önemli bir kısmı sadece Türkiye’de üretilebilmeli. Yüzde kaç olduğunu bilmem ama motoru, tasarımı, sürüşü… tadı başka olmalı. Binek bir otomobil olmalı. Bir kaç segmentte kendi tarzı ile üretimi olmalı.

1-Yapamayız sözünü sevmiyorum. Yapmak edinmek hayatımın odak noktasında olan fiiller. Yapamazsın sözü beni hep sinir etmiştir. Neden yapamadık? Peki şimdi neden yapamıyoruz? Bunlar cevap bulduğunda veya bulamadığında ilk soracağım şey “Yerli otomobili ne zaman yapıyoruz?” olacaktır. Ben bu yerli otomobil denemelerini ilk duyduğum zaman çok üzülmüştüm. Yok mühendisler çok çalıştı ama benzin koymayı unuttular falan hiç olması gereken şeyler değil. Ben bunları seyredip üzülmekten sonra bir şeyler yapmalıyım dedim her seferinde. Kabullenmek rahat ettiren bir duygu ama ölülerin dünyayı kabullenmesi ancak benim için anlaşılır bir durumdur. Biri yerli otomobil yaparsa da en büyük destekçisi de ben olurum.

2- Yıllar evvel bir ekonomi programında devletlerin mukayeseli üstünlüklerinden bahsetmişlerdi. Bizim gibi otomobil üretimini kaliteli yapan fabrikalara sahip olmamızın yeterli olduğunu düşünmüştüm. Şimdi ise globalleşen dünyada gördüğüm bu tip pasifize kararın gelişen bir toplum için yetersiz olduğu noktasına geldim. Bu durumda hiç bir ülkenin atılım yapması, yenilik yapması, fark yaratan yeni alanlar ortaya çıkartması mümkün olmazdı. Mukayeseli üstünlüğe göre Çin sınırları dışında üretim yapmanın anlamı bile olmazdı . Bu mukayeseli durumun bizim lehimize geçmesi için insan iradesinin etkisi göz ardı edilmişti. Evet mukayese ile şu anda bir çok ülkenin ötesinde bizde özgün otomobil üretmek çok çok zor olacaktır. Ama bizim toplum olarak buna o kadar ihtiyacımız var ki bunun mukayesesi olamaz. Bu iradenin karşısında mukayese terazisine gönül koymanın bu işi de çözeceğini düşünüyorum. Bir noktada ben kendi adıma birileri benden daha iyi otomobil alıyor iken karşısına bir otomobil koyabilmek durumunda olabilirim. Bu kapıya koyacağım otomobilin ilk önemli kısmı dört tekerlek bir motor ve benim istediğim tarafa dönen bir direksiyonu olmasıdır. Direksiyonun da iki el, kontak anahtarında başka el ile olmaması yola devam için şarttır.

3- Sahip olmak çok önemli. Bir çok kişi otomobil alırken ihtiyaç listesini sayar. Oysa otomobilde sahip olma duygusu içten içe mutlu eder. Güç verir. Bence bu toplumlar içinde böyledir. Bizi başka milletlerden ayıran bir çok özelliğimiz var elbet ama millet olarak farklı bir otomobile sahip olduğumuzu da bilmemiz çok daha başka olacaktır. Belirli bir geliri elde eden bireyin otomobil alması gibi toplumumuzda gelir ve gelişmişlik noktasında neden buna sahip olmasın?

4- Geçen gittiğim bir filmde bölgenin Fransa olduğunu Renault yoğunluğundan anlamıştım. Bizde böyle olur mu? Zannetmiyorum ama yerel bir otomobil markasının ülkeye kattıklarını bir örnek ile açıklayayım. Opel 2000’li yıllarda bir çok zorluklar yaşadı. Amerikalı marka Chevrolet’e ait olan hisselerinin satışı defalarca söz konusu oldu. Her anlaşmada Alman hükümeti bir taraf oldu. Çünkü Opel’in hisseleri Amerika’nın olsa da köklü bir Alman markasının hisleri elbette Almanya’da idi. Hiç bir şartta batmasına Almanya izin veremezdi. Almanya’da bulunan fabrika kapatılmamalı idi . Bir çok satış görüşmesi olsa da sonunda Alman marka bir çok sıkıntıdan sonra ayakta kaldı. Almanya’nın bir çok markası olmasına rağmen neden hükümet bu markaya bu kadar önem verdi? Hisselerin değerinin dışında hareket etmeyi gerektiren bu artı değeri nasıl tanımlarız? Evet burada bir artı değer var. Bu markanın bir kaç otomobilden fazla verdiği bir durum var. Yani burada iki iki dört etmeyen bir alan var. Bence bu alanda bizim sesimizin temsilcimizin olmaması düşünülemez.

5- Pazarlık severim. Bir şeyi pazarlık ile almak istiyorsanız o şeyin mutlaka alternatifi olmalı. Alternatifiniz yok ise satıcının insafı ile sizin kesenizin bereketi arasında gider durursunuz. İster alın, ister almayın. İthal Oto’nun en iyi altenatifi yerli otomobildir. Petrol üreten ülkeleri ve bizi düşünün. Eğer yerli üretim petrolümüz yeterli olsa idi, şu anki fiyattan benzin alıyor olmazdık. Ezberden bu fiyatları yükseltecek şeyler bulunur demeyin. Yurtdışına giden döviz olmasa idi elbette bir çok hesap değişirdi. Bor ümitleri ile ilgili bir çok haber hazırladım. Nedir Bor’u bizim için değerli kılan? Dünyadaki en önemli kaynaklara sahip olmamız değil mi? Ucuz sattığımız için hayıflanmayan az insanımız vardır. Petrolün farkı ne? Aynı durum satıcı ülkeler için de geçerli. Her varilden 100 dolar kazanmak satan ülkeye de ucuz bir satış olarak gelebilir. İşte bu açıdan bir karar verip alternatif bir yerli bir otomobilimiz olmalı. Ve bu otomobilin hedefide dünya satış liginde başa oynayacak şekilde kurgulanmalı.

6- Son olarak baştaki sorularıma cevaplarım var.
Biz neden yerli otomobil istiyoruz? Çünkü bizim ortak değerlerimizin yeni bir simge lazım. Ben neden yerli otomobil istiyorum? Büyük bir aile için büyük otomobillere ihtiyacım var. Bunu uzun vadede alabilmek için bu piyasada yerli ve iyi bir alternatif şart. İstemek yeterli mi? Evet. Mantıklı mı? Evet. En sonunda buna toplum olarak hakkımız var mı? Evet. Bu hedefi biz toplum olarak ne kadar sahiplendi? Benim aynada her sabah gördüğüm adam kesinlikle istiyor. Gerisini herkes kendi söylesin.20140617-234625-85585457.jpg

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.