Untitled-2

Kampanyalar Kampanyalarımız

Türkiye’de uygulanan birkaç çeşit otomobil kampanyası var. Her markanın kullanmayı adet edindiği belirli modeller olsa da belli başlı kampanya çeşitlerinden bahsetmek istiyorum. İşte son birkaç yılın otomobil kampanyalarından derlediğim kampanya çeşitleri ve onların artıları ve eksileri:


Baştan bir otomobilin tüm parasının hazır olması ve de birkaç bayi ile pazarlık edilmesi her zaman için avantajlıdır ama bu durum günümüz şartlarında çok az mümkün oluyor. Bu noktadan sonra ortaya çıkacak ilk durum otomobilin belli bir kısmını ödeyip kalanını bankalardan kredi çekmektir. Burada yapılacak olan olabildiğince nakit ödeme yapıp kalan tutar için uygun faiz ve vadeli kredi bulmaktan geçiyor.

 

 

 

subaru-foresterBelli bir model ve donanım için yapılan kampanyalar: Yılın ilk türeyen kampanyalarıdır. Geçen yılın en popüler modellerine yapıldığı gibi, satılmayan modeller ve dizel versiyonlar için de yapılabiliyor. Elde stok kalan dizel model ile benzinli model arasındaki fark silinerek yapılan kampanya Fiat tarafından geçen yıllarda uzun zaman kullanılmıştı. Dizel Linea’yı benzinli fiyatına satan marka Linea’nın satışlarından önemli bir başarı yakalamıştı. Bunun dışında az satılan markalarda belli modellerini öne çıkartan kampanyalar yapabiliyorlar. Genellikle yüksek donanımlı modellerin -sunroof gibi – fiyatları alt versiyonların fiyatına çekilme yoluna gidiliyor. Bu tip kampanyalar yüksek nakit gereken modellerden yana tercih yapabilecek müşteri için avantajlı bir ortam sağlıyor. Olumsuz yanı ise bu donanımlı modeller genelde ikinci elde de fiyat farklarını bulamıyorlar.

 

 

 

 

 

2013-Renault-Symbol-1Yaz öncesi tren kaçmasın kampanyaları: Bu yıl yaz aylarına gelen Ramazan ayı ve dönemsel yüksek satışlar nedeni ile yaz satışları çok düşmedi. Ama uzun yılların ortalamasına göre yaz ayları satışların çok düştüğü dönemler olarak göze çarpıyor. Bu verimsiz dönemi olumlu geçirmeye çalışan markalar yaza özel Haziran- Temmuz aylarında bazı belirgin modellerinde indirim yaparlar. Bu dönemde en çok indirim yapılan modeller satış hacmi yüksek modellerdir (Renault Symbol gibi..) Bu modellerin stokları ve çevirimleri çok olduğu için verimsiz dönemde bu modeller ile satış adedi tutturulmaya çalışılır. Bu dönemin artısı ikinci elde de tutulan modellerin kampanya yapılmasıdır. Olumsuz olabilecek taraf ise elinde nakit bulunanlar için yeterince avantajlı olup olmadığının müşterice kestirmenin zor olmasından geçmektedir.

 

 

 

 

385228Şimdi al gelecek yıl öde kampanyaları: Dönemsel olarak yapılan kampanyalardandır. Genelde yılın son dört ayında yapılır. Yıllara yayılan ödemelerin kişinin mali yükünün az olacağının mesaj olarak tüketiciye verilmesine dayanır. -Faiz ve banka kredilerine dikkat etmek lazım- Kredi faizlerinin gelecek yıl düşmesi bu kampanyanın avantajını azaltabilir. Daha önce birçok markada gördüğüm model düzenli geliri olan bireysel kullanıcılar için avantajlı iken fiyat pazarlığına çok açık değildir.

 

 

Yılın son kampanyası: Adı üzerinde her yılın sonunda yapılan kampanyalardır. Satış için 11 ayı değerlendirip istediği başarıyı ve veya hedefi elde edemeyen firmaların kampanyalarına dayanır. Ayrıca müşteri şirketler için yıl sonunda gelir gider dengesi için yapılan operasyonlarda satışların ve kampanyaların artmasında önemli rol oynar. Önemli markaların fiyatları üzerinde en az 2-3 bin tl kadar indirim görülebilir. Bazı markalar çok tutulan taksit ve sıfır faiz kampanyalarını bu aya taşır. Burada önemli olan asıl bedel üzerinden indirim yapan markaları iyi yakalamaktır. En az birkaç ay takip edilen markanın ilgilenilen modelinin istenilen versiyonu en yakın muadili ile değerlendirilip satın alma yoluna gidilebilir. Olumsuz tarafı ise bu kadar çok kampanya içinden seçim yapmak “gerçek avantajı yakalamak” çok zordur.

 

toyota-nin-eylul-kampanyasi-devam-ediyor-5016611_2183_oOcak ayında da devam eden kampanyalar: Genelde geçen yılda istediği satışı yapamayan markaların başvurduğu yöntemdir her yıl bir iki marka bu yola gider. Çok fazla markada görülmediğinden yıl sonu kampanyalarına alternatif olduğunu düşünülemez. Hazır birikimleri Aralık’ta karar veremeyenler tarafından değerlendirilebilir. Sorun şu ki Aralık kampanyasında bulamadığınız modeli rengi motor ve donanım seçeneğini bulmanız Ocak ayında daha da zor olacaktır. Bu kampanya versiyonları yıl içerisinde yayılabilir. Bazı sevilen kampanyalar marka tarafından yeni bir kampanya modeli üretme riski alınmadan devam ettirilir.

 

Sıfır faiz kampanyaları: Kapitalist düzende faizin sıfır olduğu bir yer yoktur aslında. Bir şekilde tüketiciden gizlenir bu tutar veya hesap kitap işlerinin bir kenarında bu tutarın yansıtıldığı bir kalem mutlaka vardır. Bu noktadan sonra tüketiciden kendi ödeme sistemine bu modelin uyup uymadığı önemlidir. Bu tip kampanyalarda dikkat edilecek konu, genelde sıfır faiz borcun belirli bir tutarı için geçerlidir. Sıfır faiz olsa da pazarlık etmenin bitmesi söz konusu değildir. Olumsuz yanı ise sıfır faiz genelde bütün tutar için sanılarak hesap yapılır. Sıfır faizin karşılığının olmadığı sanılarak yapılan alışverişte pazarlık etmek ihmal edilir. Sıfır faiz için verilen vade bir yıldan kısadır. Bununla birlikte 12 taksit yapılan bir miktarın faizi hesap edilirken yıllık faiz değil 6 aylık faize göre avantaj hesaplanmalıdır.

 

chevrolet_captivaŞok indirimler: Bazen bazı markalar pazardan çekilme kararı alırlar. Bu durumda markanın modellerinin piyasadaki itibarı azalacağı için marka tarafından şok indirimler yapılır. Geçtiğimiz dönemde Daihatsu’da yaşadığımız bu olay, güncel Chevrolet kampanyasında da yerini aldı. Türkiye ve Avrupa’dan çekilme kararı alan marka bir gün sonra açıkladığı Aralık 2013 fiyatlarında 4.000 TL’den 12.000 TL’ye kadar şok indirim yapma yoluna gitti. Burada markanın güçlü modelleri için alım fırsatı oluşturulurken ilgili model ve versiyona acele karar verilmesi büyük zararlara yol açabilir. Ayrıca negatif bir örnek olarak marka her ne kadar bir servis zamanı taahhüdünde bulunsa bile genelde bu taahhüt zor şartlarda uygulama alanı bulur. Tüketiciyi zor bir servis süreci ve zor bir ikinci el süreci bekler. Bir diğer şok kampanya türü ise hükümetin uzun süre durgun giden piyasada yaptığı ÖTV indirimleridir. Bu indirimlere rastlama ihtimali çok zayıf olmakla birlikte her piyasada bu tip fırsatlar çıkabilir. Piyasa bilgisi ve nakitte kalma şansı yüksek müşteriler için her zaman bir fırsat olduğu gibi bu tip şok fırsatlarda piyasanın gereğidir.

 

SON NOT: İster ikinci el olsun ister sıfır, otomobil alımlarında önemli olan ihtiyacın ve imkanın iyi tespit edilmesidir. Size fırsat olarak sunulan kampanya son kampanya olmayacağı gibi bir modelde yapılan indirim marka tarafından sürekli hale geldiği zaman asıl fiyatında düşeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca satın almayı ertelediğiniz zaman içerisinde kaybettiğiniz iş kaybını, markaların ikinci el, servis ve sadece ulaşım aracı olmadığını da değerlendirmelerinize katmanız sizin ve işinizin faydasına olacaktır.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.