Peugeot 208 ile uzun yollardan notlar

 205 ile efsane olan, 206 ile satış rekorları kıran Peugeot, 208 ile yeniden B segmentinin en çok satan otomobillerinden birisi olmayı hedefliyor. Tasarım anlamında yepyeni bir trendi temsil eden 208 çekici hatlara sahip bir model. Özellikle ön bölüm hem marka kimliğini vurguluyor. Hem de şık görünüyor. Arka kısımdaysa en dikkat çeken öğe stoplar oluyor. Ben bu stop tasarımını beğendim. Ancak forumlarda pek çok kişinin de bu tasarıma alışamadığını biliyorum.

208’in belki de sıra dışı denilebilecek tek kısmı iç mekanı… Küçük direksiyon, büyük multimedya ekranı, direksiyonun üzerinde kalan göstergeler ilk karşımıza çıkan farklılıklar.

İlk olarak Peugeot 208’in direksiyonuna alışmak zaman aldı. Ben 208’i kullandığım ilk 500 km’de direksiyonuna kolayca alışamadım. Daha önce küçük direksiyon kullanmamış biri olarak benim ilk iki günüm de 208’i kullandığım İstanbul şehir içi ve ikinci gün İstanbul’dan Balıkesir’e süren ikinci gün alışma evresi halinde sürdü. 208 ilk günden tasarımı ile benim aklımda ki çizgilere uymamıştı. İç mekanını da en baştan beğenmiştim. Uzun bir süre kullandıktan sonra hem 208’in direksiyonunu kullanmaya alıştım hem de tasarım çizgileri zaman içerisinde bana daha sıcak geldi. 208’in iç mekanında sürüş pozisyonu da rahat kullanım verirken, bu ilk etapta benim için, şehir dışında 100-120 km’lerde giderken rahatsız eden titreşim, sürüşün tek zor yanı oldu.

İkincisi daha ekonomik kullanan olacaktır ama ben dizel 208 ile 100 km’de en iyi 4,4 litreyi gördüm. Onun dışında kullanımım boyunca genelde 5,5 litrelik yakıt ortalaması ile yol aldım. Uzun yolda ilk gün rahatsız eden titreşim ikinci gün daha az etkiledi. Direksiyona alışınca yol daha keyifli oldu. Hatta Balıkesir dönüşü çalışma yapılan toprak yoldan bayağı keyif aldım.  Orta konsoldaki biraz televizyon, biraz ipad hissi veren dokunmatik müzik sistemi ise kullandıkça kolaylaştı. Bu sistem sadece ipad hissi verip, sonra daha azını verdiği için sürücüsünde biraz hayal kırıklığına yol açıyor.

Sonuç
Genelde büyüyen küçük sınıf otomobiller yerine Peugeot, 207’nin arkasından 208 için küçülmek yolunu tercih etmiş, bunda hem tarz hem de duruş olarak bence başarılı olmuş. İç mekanda ki Peugeot tecrübesi iyi ve kullanışlı bir çalışma ortaya çıkmış. Ancak bu nokta da ekranların görünürlüğünün biraz daha iyi olmasını tercih ederdim. 208’in büyük abisi olarak yeni ortaya çıkan 2008 bu tasarımın devamını işaret ediyor. Son dönemde yaptığı pazarlama çalışmaları da buna eklenince modele markanın modele güvenini,  tarz olarak bu çizgileri uzun süre kullanacağını gösteriyor. En son bütün bunlar üst üste konunca 208’in hem sıfırda hem de ikinci elde halefi 207’ye göre çok daha iyi bir yere gelecek diye düşünüyorum.

  1 Comment

  1. Pingback: Yenilenen Peugeot 208'i denemek lazım! Beyaz küçük kedi göz dolduruyor.. | Hasan Aytekin'in Otomobilleri

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.