peugeot 308

Peugeot 308 1.6 THP Otm. Uzun Dönem Test Notlarım : Makyaj üstüne makyaj, model üstüne model

Fransız otomobil markası Peugeot, diğer markalara nazaran on yıllara yayılan üretim kararlarını bir, iki yılda alırken, eski modellerini küçük makyajlarla parlatmayı ihmal etmiyor. Pazarlamanın tüm gücünü kullanan Peugeot, 308’de tasarım güzelliği, güçlü motor ve donanımı ile dikkat çekiyor.

peugeot 308

Bir otoparkta,  test aracımız ile aynı renkte makyaj öncesi bir 308’i uzun uzun inceleme imkanı buldum. Tasarım olarak test aracımızda belki birkaç çizgi ve LED’li farlar dışında bence önemli bir değişiklik yoktu. Ön tarafta son dönemde Led çizgi farlar Peugeot’un şık tasarımını tamamlamış ve çok hoş bir uyum sağlamış.  Yanda yukarı doğru devam eden tasarım çizgileri 308’e gayet atak bir görünüm katmış. Bana hoş gelmeyen tasarım unsurları ise yan aynaların konumu ve ön tasarımın gücüne rağmen sönük kalan arka tasarım oldu.  Gri rengi ile tasarımını gayet belirgin gösteren test aracımızın kırmızı versiyonun da gayet şık bir tercih olacağını düşünüyorum.

Test aracımızın boyutlarına gelince piyasadaki rakiplerine göre ortalama değerler sunan araç kompakt yapısı ve duruşu ile tasarımını çok güzel şekilde sergilemiş. 4276 mm uzunluk, 1815 mm genişlik ve 1498 mm yükseklik değerlerine sahip test aracımız değerlendirilebilecek yakın bir rakibi olan yeni Astra HB’den hem biraz kısa hem de biraz alçak kalıyor. (Yeni Astra HB için uzunluk 4419mm, genişlik 1814mm ve yükseklik 1510mm) Bu farklılık 308’de küçük bir sürtünme katsayısı katkısı yaparken, bu ölçüler ile bagaj hacminde 430 litrelik Peugeot 308 verisi (Astra ‘nın 351 litre) markanın boyutları kullanmadaki başarısını gösteriyor.

İç mekanda iyi malzeme, iyi tasarım ve konfor öne çıkıyor. Yeni 308’de yumuşak plastikten konsol, göze hoş gelen çizgiler test aracımızın iç mekanın -eski 308’deki gibi- beğeni katsayısını yine yüksekte tutmuş. Tasarımı ve ferahlığı ile iyi iç mekanlara imza atan Peugeot, bu kalite algısını cam tavan dahil, direksiyon simidi hariç her yerde güzel yansıtmış. Cam tavanın ferahlığı kapanmak için birçok markanın kullandığı ince perdelere nazaran daha izole bir malzeme tercih edilmiş olması çok daha iyi bir seçim olmuş. Orta konsolda cep telefonlarını koyabileceğiniz bölme, kol dayama, kolayca alışılan iç mekan özellikleri ile test aracımız beğenimi kazanırken, ses izolasyonu ile de övülmeye değer bir araç olmuş. Rahat koltuklar bayanlar için biraz alçak konumlansa da sürücü, ön ve arka yolcular için gayet rahat bir yolculuk sağladı.

Test aracımızda 156 HP’lik 1.6 litrelik benzinli bir motor görev yapıyor. Peugeot’un Türkiye’de sattığı en güçlü 308 olan test aracımız, bu şanzımanın ile gayet keyifli bir yolculuk yapmamı sağladı. 156 HP kadar 1400 devirde ürettiği 240 Nm torkuyla dikkat çeken aracımız, turbo beslemesi, otomatik seçeneği ile önemli bir sorun sergilemedi. Şehir içi 10.8, şehir dışı 5,5 ve karma 7,4 litre yakıt tüketimi fabrika verisi sunan test aracımızda benim ortalama yakıt tüketimim ise 9 litre olarak gerçekleşti. Ayrıca yine fabrika verilerine göre 9.1 saniyede 0’dan 100’e çıkan aracımız, kullanımım boyunca şehir içi ve dışında hızlanmakta istekli bir tutum sergiledi. Otomatik viteste etkisi ile test aracının ara hızlanmaları çok canlı olmasa da, bu motorun gücü tatmin etmesini bildi.

Test aracımızla şehir içi, şehir dışı yaptığım yollarda orta sertlikte süspansiyonlar gayet iyi çalıştı. Şehir içi için sert bulduğum direksiyon, uzun yolda ise çok rahattı. İçi ve dışı ile çekici bir görünüm sergileyen 308 daha çok çalışılmış bir direksiyonu hak ediyor. Ayrıca ben yan aynaların konum olarak -sürücünün görüş açısına daha çok girecek şekilde – aracın ön tarafına doğru ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum.   Yeni 308’in müzik sisteminden, ses izolasyonundan, uzun yoldaki rahat ilerleyişinden, frenlerin aşırı yığılma yapmadan stabil duruşundan ve Peugeot’un standart olarak ESP sunmasından, klimasından, merkezi kilit ile otomatik kapanan ışık ve aynalarından memnun kaldığımı da ayrıca belirtmeliyim.

Peugeot 308 ile İstanbul’da şehir içinde, İstanbul – Ankara  –Konya (Şereflikoçhisar) arasında 3000 Km civarında kullandım. Özellikle Ankara –Gölbaşı-Tuz Gölü –Şereflikoçhisar hattında 308 ile çok keyifli gündüz ve gece kullanımlarım oldu. Ben 308’in uzun yolda hem gündüz hem de gece rahatça kullandım. Şık duruşu, güçlü motoru ve otomatik konforu ile beğenimi kazanan 308 bu dönem boyunca soğuk Ankara sabahında kısa bir süre otomatik şanzımanının vitese geçmemesi dışında bana sorun çıkartmadı. Şehir içinde bana ağır gelen direksiyon ise birkaç günlük bir alışma evresi gerektirdi. İç mekandaki saklama bölümlerini, klima ve müzik sistemlerini rahatça kullandığım 308’in ön konsolundan bir ara gelen küçük tıkırtı ise bir süre sonra kendiliğinden yok oldu.  Motor gücünü her an hissettiğim 308’in otomatik şanzımanı ise şehir içinde büyük avantaj sağladı. Sonuç olarak Peugeot 308’in bu direksiyona rağmen, Alman rakiplerine iddialı bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

(12 Ocak 2012)

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.