Asian chinese business man

Peugeot Ve Citroen Nereye Gidiyor?

Bugün PSA’nın yani Peugeot ve Citroen’in içinde bulunduğu Fransız otomobil üreticisinin tarihinde ilk defa Çinli bir marka ile ortaklık yaptığı haberleri ortaya çıktı. Dev şirket 2011’den bu yana zarar ediyordu. Dev şirket içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için büyük bir karar aldı.

Fransa’nın da devlet olarak içinde bulunduğu bir hisse devri ile birlikte Çinli Dongfeng hem Peugeot’ya hem de Citroen’e ortak oldu. Ayrıca haberlere göre Peugeot ailesi yönetim hakkından da geri adım attılar. Peugeot Türkiye’den yapılan açıklamalara göre satışlar ile birlikte şirketin aldığı yeni krediler hakkında açıklamalar geldi.

 

Hem Peugeot, hem de Citroen son yıllarda güncel tasarımlarını bir bir yeniler iken karlılık konusunda çok da iyi günler yaşamıyor. RCZ, 301, 208 ve 2008 gibi başarılı modeller ile piyasa trendini takip eden Fransız üretici, zarar trendini kırmak için cesur bir adım attı. Çinli Dongfeng Motor Group ve Fransa devletinin hisse arttırımı yolu ile 1 Milyar 48 Milyon Avro eşit hisse paylı satış işlemi gerçekleştirildi. Şirket ayrıca bankalarla yenilediği 2.7 milyar Avro’luk kredi ile nakit durumunu iyice rahatlatmış olacak.

Geçtiğimiz yıllarda adetli üretimini Çin’e kaydırma hamlelerini konuştuğumuz Fransız marka, bu bölgedeki satışlarını da her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Bu ortaklık ile bir adım daha öteye gidilirken, son durum Fransa’nın (ve Avrupa bölgesinin) katma değeri yüksek tasarım ve ürün geliştirme faliyetlerinde, Çin’in üretim ve satış stratejilerinde önemli olacağını gösteriyor. Ortaklıkta Fransız devletinin eşit pay alması ise devletin otomobil markalarında söz sahibi olmasına verdiği önemin bir göstergesi olsa gerek.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.