Yeni_2013_Mercedes-Benz_Citan_fiyat

Büyüyen Renault – Mercedes ortaklığına iş dünyasından destek geldi

Mercedes ve Renault-Nissan İttifakı 2010 yılında güç birliği yaptığından bu yana önemli ölçüde genişleyen endüstriyel işbirlikleri nedeniyle 2013 Fransız-Alman İş Ödülünü kazandılar.

2010’da yapılan anlaşma ile yola çıkan markalar Eylül 2012’de Renault’nun Kangoo’sunu baz alarak Mercedes-Benz Citan’ı çıkardı. Araç, Renault’nun kendi hafif ticari aracı Kangoo’yu ürettiği Fransa’daki Maubeuge fabrikasında üretiliyor.Maubege’de toplam üretimin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan Citan, Fransa’nın doğusunda kurulu olan bu fabrikanın iş güvencesini ve verimliliğini artırıyor. Citan Renault-Mercedes tarafından ortak geliştirilen dört silindirli 1.5 litre silindir hacimli dizel motor ile donatıldı. Bu motorun bir versiyonu da 2012’de yeni Mercedes-Benz A ve B-sınıf modellerinde pazara sunuldu.

Motor paylaşımının yanı sıra, Renault ve Mercedes yeni nesil Twingo ve dört koltuklu smart üretimi konusunda da Slovenya’daki Novo Mesto fabrikasında birlikte çalışıyor. Bu küçük modeller bundan böyle ortak bir platform üzerinde ortaklaşa geliştiriliyor.Araçların satış lansmanı 2014’ün ikinci yarısında  yapılacak.

Nissan ve Mercedes ayrıca, Nissan’ın ABD Tennessee’deki Decherd motor montaj fabrikasında dört silindirli Mercedes’in benzinli motorun ortak üretimi de dahil çok sayıda ikili proje üzerinde çalışıyorlar. Mercedes ve Infiniti modellerinde de yer alacak motorların üretimi tam kapasiteye ulaşıldığında yılda 250.000 adetlik yıllık kapasite ile 2014 ortasında başlayacak.

Bunların dışında, Nissan, Daimler ve Ford yakıt hücreli elektrikli araçların pazar hazırlığını hızlandırmak amacıyla ortak bir yakıt hücresi ve sisteminin geliştirilmesi konusunda da birlikte çalışma yapıyorlar.

 

Yeni_2013_Mercedes-Benz_Citan_fiyat

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.