Renault’da Çin Açılımı

Fransız marka yeni stratejilerini geliştirmek için adım atmaya devam ediyor. Tarafların araştırma ve geliştirme, satınalma, üretim ve pazarlama dahil, tüm faaliyetlerde yakın işbirliği yapacakları belirtilen açıklamada 16 Aralıkta olayın imzaların resmi olarak atılacağına yer verilmiş. Dongfeng Motor ve Renault, bugün itibariyle, ortak şirketleri Dongfeng Renault Automotive Company (DRAC)’nin kuruluşu için Çin Ulusal Yatırım ve Reform Komisyonu’nun (National Development and Reform Commission -NDRC) onayını aldılar.

Dongfeng Motor ve Renault, ortak üretim şirketi kurma projelerinin Çin resmi makamları tarafından onaylanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Zaten ithalat yoluyla Çin’de var olan Renault, Çin otomotiv sektörünün önde gelen bir oyuncusuyla ortaklık kuruyor. Bu ortaklık Renault’nun dünyanın en büyük otomobil pazarında iddialı stratejisini hayata geçirmesine olanak verecek.

Bu anlaşma Dongfeng Motor için kaynaklarını artırmak ve otomotiv sektörunde büyüme sürecini hızlandırmak için bir fırsat oluşturacak

Renault Çin pazarındaki varlığını güçlendirmek için ortak şirkete teknolojik uzmanlığı ile endüstriyel know-how’unu getirecek. Dongfeng Motor ve Renault-Nissan’ın desteği ile taraflar araştırma ve geliştirme, satınalma, üretim ve pazarlama dahil, tüm faaliyetlerde yakın işbirliği yapacaklar.

İmza töreni 16 Aralık 2013’te yapılacak.

Dongfeng

Dongfeng Motor Corporation (DFM) doğrudan Danıştay’ın ve Devlet Varlıklarını Denetleme Kurumunun denetimi altında faaliyet gösteren önde gelen kamu iktisadi teşkilatlarından biridir (State Owned Enterprise, SOE). Çin’deki üç otomotiv devinden biri olan DFM’nin 2012 sonunda toplam varlıkları 228,4 Milyar Yuan ve toplam çalışan sayısı 160 bin kişiydi. Dongfeng, 2012 yılında üç milyondan fazla otomobil sattı ve 389,4 Milyar Yuan ciro kaydetti. Fortune Global 500 listesinde 146ncı, Çin’deki en büyük 500 kuruluş sıralamasında 18nci ve Çin’in en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında dördüncü olan Dongfeng, yılbaşından bu yana (2013 Ekim sonu itibariyle) 2,8 milyon araç satarak, satışlarını %11 artırdı ve Çin’deki ikinciliğini pekiştirdi.

Dongfeng, Çin otomotiv pazarında büyük bir üne sahip. Grup en hızlı büyüme gösteren markalar arasında 10cu sırada yer alıyor ve dünyadaki en ünlü 500 marka arasında bulunuyor. 12nci beş yıllık planında, Dongfeng stratejik hedefini « Be strong, be best, become the strongest in the nation and a world-class car manufacturer » (« Güçlü ol, en iyi ol, ülkenin en iyisi ve en güçlüsü ol ve dünyada önde gelen bir otomobil üreticisi ol »)  hayata geçirmeyi amaçlıyor. « Be strong, be best » Dongfeng’in önceliği.  İnovasyon, kendini geliştirme, açıklık ve daha geniş kapsamlı işbirliği grubun temel değerlerini oluşturuyor. Faaliyetlerinin büyümesini hızlandırmak, kalitesini artırmak ve kalıcı olarak 5 milyon araç satış hedefine ulaşmak için kaynakların daha verimli ve etkin dağılımı öngörülüyor.

Renault

1898 yılından beri otomobil üreticisi olan Renault grubu 2012 yılında 118 ülkede 2,5 milyonun üzerinde araç satmış olan uluslararası bir grup. Bugün yaklaşık 128 bin çalışana ve 38 üretim merkezine sahip. Geleceğin büyük teknolojik hedeflerine ulaşmak ve kârlı büyüme stratejisini sürdürmek için, Grup uluslararası pazarlardaki satışlarından, birbirini tamamlayan üç markasından (Renault, Dacia ve Renault Samsung Motors), elektrik motorlu araçlarından, Nissan ile İttifakı’ndan ve AVTOVAZ ve Daimler ile yaptığı işbirliği anlaşmalarından destek alıyor. Formula 1’de 36 yılda kazandığı 12 Dünya Şampiyonluğu ile Renault, dünyanın en zorlu otomobil sporu disiplinini bir inovasyon, marka imajı ve bilinirlik vektörü olarak değerlendiriyor.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.