ikinci el otomobil mi sıfır otomobil mi

Sıfır otomobil mi ikinci el otomobil mi?

Bir ihtiyaç ortaya çıktığı zaman bunun giderilmesi için ilk seçenek sıfır bir üründür. Sıfır ürün piyasasında fiyatlar ve seçenekler açıktır. Ürünün tüm özellikleri belirgindir. Garantisi tam, iade şartları açık ve ürünü satan markayı temsil ettiği için marka itibarı önemli bir sigorta olarak görülür. Peki neden ikinci el piyasası var? Neden ikinci eli daha iyi olan ürünler tercih sebebidir? İkinci el almanın avantajları nelerdir? Özellikle otomobil piyasasında sıfır ve ya ikinci el satın almak arasındaki farklar nelerdir?

ikinci el otomobil mi sıfır otomobil mi

Sıfır km otomobilin garantisi

Sıfır km ürünlerde garanti ve servis şartları daha belirgindir. İlk muayenenin geçerlilik süresi uzun, servis ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanır. Otomobil başkası tarafından kullanılmadığı için bilinmeyen bir kullanım hatasından arıza çıkması söz konusu olmaz. Fiyatlara gelince bir miktar pazarlık şansı olsa da ikinci ele göre daha belirgindir. Üretimi yapan marka ile doğrudan isteğinizi konuştuğunuz için size bilgi veren satıcılar daha net bilgi vermek zorundadır. Gerek donanım, gerekse farklı modeller konusunda tercih yapmak daha kolaydır. İkinci elde satış yapılan otomobillerin daha evvel satışı yapılan donanımlar ile alınır. Burada önemli nokta bu ücretsiz servis donanım zenginliği ve kullanılmamışlığın ücretinin paket içine dahil olmasıdır. Ücretsiz denilen servislerin bile maliyet anlamında satış tutarı içinde yer alması gerekir. İkinci elde ise güvenilir satıcılardan satın alımı garanti konusunu nispeten karşılar. Servis ise özel servisler ile giderilerek sıfır ikinci el farkının bir miktarı ayırılmak sureti ile karşılanabilir. İkinci elde bireysel kullanım hatalarını yakalamak için ya ikinci el konusunda uzman olmak, ya da uzman bir destek almak gerekir. Görüldüğü gibi sıfır ve ikinci el alım satımlarda çeşitli artılar eksiler söz konusu. Önemli olan bunlardan hangilerinin yerine getirilebildiğidir.

Para, para, para

Sıfır mı ikinci el mi konusundan hemen sonra bütçe yani otomobil satın alımı için harcayabileceğimiz para gündeme gelir. Bu noktada bireysel gelir gider tablosu üç aşağı beş yukarı sonuç verir. Büyük bir satın alma olduğu için bütçe limitleri genelde belirgindir. Bu bütçe ile karar verilmesi gereken otomobiller karşı karşıya konulup karar vermeye çalışılır. Donanımlı sıfır km bir otomobil yerine bir kaç yaş daha büyük bir otomobil almak arasında kalınabilir. Burada önemli olan ilk şey alışkanlıklardır. Daha önce ikinci el otomobil satıp almaya alışmış bir kişi için ilk seçenek bir kaç yaşında temiz bir otomobil bulmak olacaktır. Peki ikici elde uzman değilseniz ve piyasayı araştırmak için yeterli tecrübeniz yoksa ne yaparsınız? Sıfır almak için en yakın bayiiye gidersiniz. Burada önemli konu bu tecrübeye sahip olmanın her zaman çok kıymetli olmamasıdır. Siz istediğiniz şartları karşıladıktan uygun şartlarda sıfır otomobil bulduktan sonra ikinci elde edeceğiniz kar miktar bakımından o kadar da kesin değildir. Gelir gider dengeniz el verdiği sürece sıfır bir otomobil almak için kredi kullanmak ikinci elden daha kolaydır. Burada da önemli nokta ihtiyacın doğru tespiti ve tavsiye edilen modellere rasyonel bakılmasıdır.

İkinci el otomobil neden alınır?

Bütçe dışında ikinci el satın almanın başka sebepleri şunlardır:

1. İkinci el piyasası çoğu model için sıfır piyasasından daha hareketlidir. Yatırım yapmak ve para kazanmak için uygun bir ortamdır.

2. Nispeten uygun fiyatlar kullanıcı için daha önemli referans bir fiyat olabilir.

3. Alıcı ikinci el konusunda tecrübeli ise satın alması daha kolay olacaktır.

Son not ise bireysel ihtiyaçlar ve bütçe kolay değişen değerler değildir. Sedan, az yakan, servisi iyi olan bir modelin sıfırını alınamadığı noktada ikinci el tercih edilebilecek bir noktaya gelir. Burada dikkat edilmesi gereken olabildiğince ihtiyacı karşılarken tek bir model üzerinde aşırı talepte bulunmanın bireye ancak zarar getireceğidir.

 

Gelecek yazılar

1- İkinci eli değerli modeller neden çok tutuluyor? İkinci el değerinin yüksekliği nelere bağlı?

2- Elimizde ikinci el bir otomobil var ise nasıl hareket etmeliyiz?

 

Sizlerden gelen soruları Soru – Cevap kategorisi altında topluyor ve blogumda cevaplıyorum. Siz de otomobil dünyası ile ilgili sorularınızı bana iletişim bölümünden ya da sosyal ağlardan iletebilirsiniz.

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.