image

Sıfır ve İkinci El Otomobiller İçin 1 Şubat 2014’ten sonra neler değişiyor?

ÖTV’ye dün gelen kademeli zamdan sonra otomobiller için bir kritik tarih daha öne çıktı. 31 Aralık 2013’te resmi gazetede yayınlanan kredi düzenlemesi ile otomobil piyasalarını 1 Şubat 2014’ten sonra yepyeni bir dönem bekliyor.

Resmi gazetede yayınlanan:
“Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri elli bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde yetmişi aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri elli bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin elli bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde yetmiş, elli bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde elli olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.”
maddesi otomobil piyasası için yeni bir dönem açacak.

Faiz, Kur ve ÖTV derken hareketli bir 2014 kapıda. Ocak fiyatlarını belirleyecek olan markaları bu ay için zor bir denklem daha beliyor.Otomobil satın almada banka kredilerinin kullanımında 1 Şubat 2014’ten itibaren bu madde ile önemli bir sınırlama geliyor. Yılın son günü Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeye göre belli bir nakit peşinat olmaksızın otomobil alınamayacak.

Bu sınırlamanın özellikle sıfır otomobiller için hem şirketler hem de bireysel satın almanın önünde önemli bir engel olacağını düşünüyorum. bunu düşünmemin nedeni ise nakit ödenecek tutar için alınacak ayrı kredilendirmenin otomobile fazladan maliyet getirmesi. Bu yeni düzenleme ile bireysel satın almada kredibilite sorunu olan alıcılar önemli bir engelle karşılaşacaklar.

İlgili düzenlemenin tamamını okumak isterseniz buraya buyurun

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.