Yeni 2013 Subaru Forester Tanıtımından

Subaru dördüncü nesil Forester modelini 2.0 litrelik Boxer ve Turbo Boxer motor seçenekleri ile 94 bin 949 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatı ile satışa sundu. Büyüyen boyutları, güçlü motoru, iyileşen görüş açıları, artan arazi kabiliyeti, konfor ve güvenlik özellikleriyle ideal SUV karakterine bürünme iddiasında ki Yeni Forester’ı Arabam.com adına Kemerburgaz’da kullandım. Yeni Forester daha sportif çizgileri, sürüş performansı, iç mekandaki kalite artışı ve daha düşük yakıt tüketimi iddiası ile öne çıktı. Kullandığım 2.0 litrelik 240 beygir gücüne sahip Turbo Boxer seçeneği ise performansı ve arazideki rahatlığı ile göz doldurdu.

 Forester’ın 2.0 Litrelik 150 beygir gücünde ve 6 ileri otomatik şanzımana sahip “Elegance” versiyonu 94 bin 949 TL, 6 ileri otomatik şanzımana sahip “Premium” donanım versiyonu 104 bin 949 TL, 2.0 litrelik 240 beygir gücündeki 8 ileri lineartronic şanzımanlı Turbo Boxer motora sahip Adventure versiyonu ise 118 bin 949 TL’lik fiyatlarla satışa sunulmuş. 

Yeni Forester küçük ölçülerde yükselip, uzarken, sportif ve güvenilir bir araç kimliği sunan yeni marka ön yüz tasarımına da kavuşmuş. Araç ön farları ve ön ızgarası, eski Subaru araçlarının ikonlaşmış tasarım motiflerini ise taşımaya devam ediyor. Ferah ve dengeli bir his yaratmak için cam alanı da genişletilmiş. Tavan rayları işlevsel, şık ve zarif bir şekilde yeniden tasarlanmış. Sağlam çamurluk tasarımı sayesinde SUV aracı görünümü de güçlendirilmiş. Premium versiyonda ki 18 inçlik çelik jantlar ise belirgin tasarımın sağlamlığını tekrar vurgulamış.

Benim kullandığım 2.0 litrelik Direk Enjeksiyonlu (DIT)Turbo şarjlı Boxer motor, tepkileri ve gücü ile beğenimi kazandı. Subaru, Yeni Forester’da sportif sürüşlerin gerçekleşmesine olanak sağlayan direkt enjeksiyonlu ve turbo şarjlı tamamen yenilediği bu motorunu kullanıma sunmuş. Subaru’ya ait direkt enjeksiyonlu turbo motor teknolojisinin kullanıldığı yeni Forester’da yakıt silindirlere doğrudan püskürtülerek, daha yüksek yanma verimliliği ve daha iyi yakıt değerlerine ulaşılmış.

Yeni Forester’da yüksek güç çıkışı ve tork performansı değerlerini elde etmek amacıyla yüksek bir sıkıştırma oranı ve çift sarmal turbo konfigürasyonu kullanılıyor. Oldukça yüksek tepkiye sahip çift sarmallı turbo şarj, düşük motor aralığından başlayarak güçlü bir tork çıkışı sağlıyor. Turbo şarj motorun hemen altına yerleştirilmesi; daha düşük emisyon (katalizör ısıtma performansı) ve gaz pedalına basıldığında daha iyi tepki verilmesini sağlıyor. Ara soğutucuya dışarıdan hava girişi, ön ızgarada bulunan iç kanal tipi şeklinde değiştirilmiş. Bu sayede araca hem daha aerodinamik bir görünüm sağlanırken hem de ön görüş alanı artırılmış. Turbo motorlu modeller, yüksek torka uygun Lineartronic şanzıman ile birlikte sunuluyor.

Yüksek torka uygun Lineartronic şanzıman sayesinde sarsılma gürültüsü yeni Forseter’da yapılan iyileştirmeler arasında. Ayrıca Yeni Forester’ da kullanılan sürüş modları ise gaz pedalının tepkimelerin azaltarak daha az yakıt yakmaya odaklanılabilirken, tam tersi daha hassas hale getirilerek aracın gücünü farklı tarzlarda kullanmanıza imkan verebiliyormuş.

X-MODE özelliği

Etkinlikte Yeni Forester ile tanıtımı yapılan önemli bir özellikte X-MODE özelliği oldu. Yeni Forester’ın şasi ve gövdedeki rijitliği artırılarak yoldan kaynaklanan tüm sarsıntılar absorbe edilmek istenirken, gövdenin yanlara hareketi minimuma indirilerek, aynı zamanda çevik araç kontrolü ve gürültüsüz sarsıntısız sürüş konforu sağlanmaya çalışılmış. Kullandığım aracın şasisi ise turbo şarjlı model için özel olarak ayarlanmış. Yüksek hızlarda daha iyi denge sağlamak amacıyla süspansiyon rijitliği sağlamlaştırılan modelde şerit değişimlerinde ve virajlarda daha iyi denge sağlanıyor. Yeni bir AWD kontrol sistemi olan “X-MODE” tümsekli ve kaygan yol koşullarında aracın dengede kalmasını sağlarken, sistem X-MODE düğmesine basılarak ‘20 KM’nin altındaki hızlarda’ aktif halde kullanılabiliyor. Özellikle sürücünün dik yokuş inişini kolaylaştıran bu sistem tüm Forester modellerinde standart olarak bulunuyor. (İlk Yayın:09 Mayıs 2013)

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.