Yeni 2013 Toyota Auris Tanıtımından Notlar

Toyota’nın yeni tasarım anlayışını tam olarak yansıtan Yeni Auris, Şubat ayından itibaren 39 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye yollarına çıkıyor. Ben de baştan sona değişen cesur ve dinamik tarzıyla artık genç aileleri de hedefine ekleyen Yeni Auris’i, Arabam.com adına Antalya’da kullandım. Benzinli otomatik ve dizel düz vites kullanma fırsatı bulduğum Yeni Auris’in öne çıkan yanlarını ve detaylarını öğrenirken, Yeni Corolla çıkış tarihi ve yerinin sürpriz haberini de yakalama fırsatım oldu.

Tamamen yenilenmiş
İlk olarak karşımızda motor seçenekleri dışında tamamen yenilenmiş bir Auris çıktı. Auris alçalan yükseklikleri, ortalama 50 kiloluk hafifliği, karakteristik ön yüzü, aero dinamik olarak da olumlu katkılar yapan üst çizgileri, daralan sütunları , arabanın altında yer alan kapakları, rüzgar için konulmuş küçük kulakçıkları ile -çok daha alımlı rakipleri olsa da- kendi tarzını çizen yepyeni bir model olarak çıkarılmış.

İkinci olarak iç mekana bakıldığında ise tüm iç mekanın sade bir tarzda olduğunu söylemek mümkün. Hem sürücü koltuğunun oturma ve diz mesafeleri hem de arka yolcu baş ve diz mesafeleri ile rahat bir iç mekan sunan Yeni Auris, özellikle iç mekanda dikey konumlanan kokpiti ile rakiplerinden ayrılıyor ve müşterilerinin beğenilerini zorlayacak gibi görünüyor. Yenilenen direksiyon ve otomatik vites kulakçıkları iç mekanın ayrıca dikkatimi çeken diğer detayları oldu. Üçüncüsü Yeni Auris hem otomatik benzinli, hem düz dizel kullanımımda gayet akıcı, yumuşak ve daha hisli bir sürüş dinamikleri sahip olmuş. Alçalan ağırlık merkezi ve yükseklikler ise etkisini hissettiriyor. Otomatik viteste azalan titreşim, artan yalıtım ve sert kullanıma cevap veren direksiyon Yeni Auris’in sürüş olarak olumlu yanlarından.

Dördüncüsü toplantıda aldığım bilgiye göre Toyota ve BMW’nin yaptığı anlaşmalar ile yakında 1.6 litrelik dizel bir motor geldiği zaman Yeni Auris için yenilik adına her şey tamamlanmış olacak.

Beşincisi ve Auris’in bende son öne çıkan yanı ise Yeni Auris’in Türkiye yerine İngiltere’de üretilecek olması oldu. Bu üretim sonucunda geçen sene 12 000’leri zorlayan Auris satışları için bu yıl için ilk etapta alınabilen sipariş adedi ile 7 000 adette kalmış. Toplamda geçen yıl ile hemen hemen aynı satışı yapmayı bekleyen Toyota, Auris’ten bir miktar daha sipariş artışı beklerken, burada kaybettiği satışı özellikle Yeni Corolla ile doldurmayı umut ediyor.

Basın toplantısında sürpriz açıklama; Toyota Ceo’su Ali Haydar Bozkurt’un Türkiye’de üretilecek olan Yeni Corolla’nın fuarlara katılmadan önce Türkiye’de (6 Haziran 2013’te ) gün yüzüne çıkacağını açıklaması günün sürprizi oldu. Bozkurt ayrıca Yeni Corolla satışının yaklaşık Ağustos 2013’te başlayabileceğini de açıklamalarına ekledi.

Toyota’nın “Keen Look-Keskin Bakış” farlarıyla birlikte gündüz LED farları Yeni Auris’in görsel zenginliğini ortaya koymayı hedeflemiş. “Under Priority – Öncelikli” ön ızgara ile birlikte Toyota’nın yeni tasarım anlayışı tam olarak Yeni Auris’te hayat bulurken, bu özellikler otomobilin agresif, cesur ve çekici kimliğini gözler önüne seriyor. Bir önceki nesile göre 30 mm artırılarak uzunluğu 4275 mm’ye ulaşan ve yüksekliği 55 mm düşürülerek 1460 mm’ye indirilen Yeni Auris, zemine hakim, güvenli ve sağlam bir görüntü kazanmış.  Sınıfının en iyilerinden olan 0,277 Cd aerodinamik sürtünme katsayısına sahip olan Yeni Auris’e entegre edilen arka spoiler, hava akımına şekil veren tavan tasarımı, aracın altından hava akımını kolaylaştıran alt tasarım detayları ve “sakana” isimli kanatlar da aerodinamik başarıyı sağlayan detaylardan sadece bir kaçı. Ağırlığı 50kg azaltılan Yeni Auris’in gövdesinin üst tarafında kullanılan çelik sayesinde de gövde mukavemeti yüzde 10 oranında arttı. Daha hafif olmasına rağmen daha güçlü materyallerin kullanıldığı üst gövde yapısı ve sürüş pozisyonunun 40 mm daha düşürülmesi yüksek hızda sürüş konforunu tamamlayan etkenler arasında yer alıyor. Ağırlık merkezinin düşürülmesinin yanısıra, Yeni Auris’te daha konforlu, çevik ve yüksek kontrollü sürüş sağlamak üzere 1,6 lt benzinli modellerde çift salıncaklı süspansiyon sistemi kullanılmış.

Benzinli ve dizel modellerinde  Life, Active, Advance ve Premium olmak üzere 4 farklı donanım seviyesinin sunulduğu Yeni Auris’teki dış tasarım, mükemmel aerodinamik performans özelliklerini yansıtmanın yanı sıra düşük yakıt tüketimine de katkıda bulunuyor.  Geliştirilmiş aerodinamik özellikleri ile Yeni Auris’in 1,33 lt benzinli versiyonunda ortalama yakıt tüketimi 5,5 lt’ye, manuel şanzımana sahip 1,6 lt’de 5.9 lt’ye düşürüldü. Yeni Auris’in 1,6 lt benzinli versiyonunda ilk defa sunulan CVT şanzıman teknolojisi direksiyondaki vites kulakçıklarıyla kontrol sunarken 1,6 lt manuel şanzımandan da daha etkili yakıt verimliliği sağlıyor.  CVT şanzımana sahip olan 1,6 lt benzinli Yeni Auris’te yakıt tüketimi 100 km’de ortalama yüzde 20 oranında azalarak 5,7 lt’ye düşürülmüş. 1,4 D-4D manuel şanzıman ile 1,4 D-4D multi mode şanzıman seçeneklerinde de ortalama yakıt tüketimi 4,2 lt’ye düşürülerek yaklaşık yüzde 10 oranında iyileştirme sağlanmış.

Yeni Auris’te sunulan en dikkat çekici yeniliklerden biri de iç mekan tasarımına etkili bir dokunuş yapan “Skyview” cam tavan. “Skyview”, C segmentindeki en büyük panoramik cam tavanlardan biri olarak yeni Auris’in iç mekanında çok daha ferah bir hacim sunmaya olanak tanıyor.

Uzun mesafe yolculukları için geliştirilen yüksekliği ayarlanabilen sürücü ve ön yolcu koltuğu ile yüksekliği ve derinliği ayarlanabilen direksiyon simidi Yeni Auris’te daha konforlu bir sürüş pozisyonuna olanak veriyor.  Yanlardan ve oturma yüzeyinde daha fazla destek sunan yeni koltuk tasarımına ek olarak 20 mm artırılan arka koltuk diz mesafesi ile yolculuklar daha keyifli hale geliyor

Yeni Auris, güvenlik donanımları ile de dikkat çekiyor. Tüm versiyonlarda bulunan standart güvenlik donanımları arasında sürücü diz hava yastığı dahil olmak üzere 7 hava yastığı, VSC, Yokuş Kalkış Destek sistemleri gibi özellikler bulunuyor.

Yeni Auris, araç içindeki multimedya uygulamalarıyla eğlenceli bir sürüşü de garantilemek istemiş. Toyota’nın “eğlenceli sürüş” anlayışının uygulaması olan Toyota Touch ile Yeni Auris’te yolcuklar çok daha keyifli bir hale gelmesi mümkün. Yeni Auris’in 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme, yakıt tüketimi grafiğini gösteren yol bilgisayarı, arka görüş kamerası özelliklerini içeriyor. USB ve AUX ile de mobil cihazlara bağlantı imkanı da sunuluyor.  Yeni Auris’te önümüzdeki günlerde opsiyonel olarak sunulacak “Touch&Go” multimedya sistemi ile navigasyon özelliği sunulacak. Bunun yanısıra Touch&Go ile   Bluetooth aracılığıyla ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete bağlanma imkanı sunuluyor.

Yeni Auris’in kolay ve akıllı park sistemi olan SIPA (Simple – Intelligent Park Assist) ile, ön ve arka yan tamponlar üzerinde bulunan sensörler kullanılarak sürücü dar alanlara otomatik olarak paralel park ta edilebiliyor.
 Hasan Aytekin / Antalya  28 Ocak 2013

Blog yazım senin fikirlerin ile daha zenginleşecek. Lütfen yorum bırakmaktan çekinme.